Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nežijeme v diktatuře, hájí se muž, který bránil urny vlastním tělem

Lidé odevzdávali hlasy svým kandidátům např. i v kuželkárně v Havlovicích u Domažlic.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé odevzdávali hlasy svým kandidátům např. i v kuželkárně v Havlovicích u Domažlic. | foto: ČTK

PRAHA Nezvyklá scénka se odehrála v noci na sobotu ve volební místnosti v Praze 2. Člena volební komise musela z místnosti po skončení hlasování odvést policie. Obě strany incidentu se vzájemně osočují z toho, že ta druhá mařila svobodný průběh voleb.

Lidovky.cz: Policie hovoří o tom, že jste porušoval volební zákon, když jste chtěl u uren zůstat přes noc. Jak to vidíte vy?
Chtěl jsem pouze naplnit ústavní zákon a povinnost členů volební komise, a to je hlídání volební urny. Ty urny jsou chráněny nedostatečně, mezi prvním a druhým volebním dnem jsou 10 hodin bez dozoru, sundat z nich pásku není vůbec těžké a klíče od volební místnosti dokonce nemá ani předseda volební komise.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Měl jste podezření, že by mohlo dojít k manipulaci s volebními hlasy?
V jednom volebním okrsku v prvním kole jistý kandidát dostal trojnásobně víc hlasů, než ostatní kandidáti, to mi přijde opravdu podezřelé, ale to je jen příklad. Myslím, že takhle by to mělo probíhat všude. Určitě jsem nechtěl urnu hlídat kvůli nějakému osobnímu zájmu.

Lidovky.cz: Volební budovu a zároveň tedy i urnu ale hlídá policie.

To by měla, ale já si myslím, že policie do voleb vůbec nemá co zasahovat. To se pak dostáváme do nějakých diktátorských režimů.

Co říká český volební zákon?

Podle volebního zákona České republiky je povinností okrskové volební komise zajistit hlasování a dozírat na jeho průběh. Podle stanoviska ministerstva vnitra není po členech okrskových volebních komisí požadováno, aby po celou dobu konání voleb neustále osobně a přímo kontrolovali volební schránku.

Volební schránka je po skončení prvního volebního dnu zapečetěna, stejně tak volební místnost. Volební budovu a a její okolí pak hlídá policie.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!