Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
20. října 2012 21:10, aktualizováno 21. 10 8:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nežijeme v diktatuře, hájí se muž, který bránil urny vlastním tělem

Lidé odevzdávali hlasy svým kandidátům např. i v kuželkárně v Havlovicích u Domažlic.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé odevzdávali hlasy svým kandidátům např. i v kuželkárně v Havlovicích u Domažlic. | foto: ČTK

PRAHA Nezvyklá scénka se odehrála v noci na sobotu ve volební místnosti v Praze 2. Člena volební komise musela z místnosti po skončení hlasování odvést policie. Obě strany incidentu se vzájemně osočují z toho, že ta druhá mařila svobodný průběh voleb.

Lidovky.cz: Policie hovoří o tom, že jste porušoval volební zákon, když jste chtěl u uren zůstat přes noc. Jak to vidíte vy?
Chtěl jsem pouze naplnit ústavní zákon a povinnost členů volební komise, a to je hlídání volební urny. Ty urny jsou chráněny nedostatečně, mezi prvním a druhým volebním dnem jsou 10 hodin bez dozoru, sundat z nich pásku není vůbec těžké a klíče od volební místnosti dokonce nemá ani předseda volební komise.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Měl jste podezření, že by mohlo dojít k manipulaci s volebními hlasy?
V jednom volebním okrsku v prvním kole jistý kandidát dostal trojnásobně víc hlasů, než ostatní kandidáti, to mi přijde opravdu podezřelé, ale to je jen příklad. Myslím, že takhle by to mělo probíhat všude. Určitě jsem nechtěl urnu hlídat kvůli nějakému osobnímu zájmu.

Lidovky.cz: Volební budovu a zároveň tedy i urnu ale hlídá policie.

To by měla, ale já si myslím, že policie do voleb vůbec nemá co zasahovat. To se pak dostáváme do nějakých diktátorských režimů.

Co říká český volební zákon?

Podle volebního zákona České republiky je povinností okrskové volební komise zajistit hlasování a dozírat na jeho průběh. Podle stanoviska ministerstva vnitra není po členech okrskových volebních komisí požadováno, aby po celou dobu konání voleb neustále osobně a přímo kontrolovali volební schránku.

Volební schránka je po skončení prvního volebního dnu zapečetěna, stejně tak volební místnost. Volební budovu a a její okolí pak hlídá policie.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...