Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neziskovky hrozbou? Mohou připravovat teroristické útoky, míní poslankyně

Česko

  11:28
PRAHA - Českou veřejnost pobouřila, když na návštěvě v Rusku označila činnost neziskových organizací za hrozbu. Poslankyně ČSSD Vladimíra Lesenská v rozhovoru se serverem Lidovky.cz na svém výroku trvá. "Budeme si říkat, jak je fajn, že nám na našem území mohou působit politické nevládní organizace, které třeba mohou připravovat teroristické útoky v jiných částech světa?" táže se.

Vladimíra Lesenská (ČSSD). foto: ČTK

Lesenská odmítla odpovídat na dotazy telefonicky, souhlasila pouze s korespondenčním rozhovorem. Redakce jí tak nemohla položit doplňující otázky.

Lidovky.cz: Trváte na svém výroku týkajícím se neziskových organizací?
Můj výrok byl obecný a směřoval k obecnému problému, který najdeme pojmenovaný v řadě politologických a nejen politologických učebnic. Nebo si všichni budeme říkat, jak je fajn, že nám na našem území mohou působit politické nevládní organizace, které třeba mohou připravovat teroristické útoky v jiných částech světa? Ten problém je velmi složitý, může se dotýkat velmi širokého okruhu lidí, společenství, bezpečnosti. Jsem přesvědčena o tom, že stát se nemá zbavovat svých pravomocí, které vykonává jenom on a hloupý stát, který nemá informace o tom, kdo působí na jeho území. Demokracie není anarchie a má svá pravidla daná zákony.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz:  Proč jste výrok pronesla zrovna v Moskvě?
V Rusku probíhal na toto téma kulatý stůl za účasti řady odborníků a zazněla na něm řada různých názorů. Na tento kulatý stůl jsem byla pozvána. U nás na toto téma žádná pluralitní diskuse neproběhla, tedy alespoň pokud vím. A pokud bude nějaká podobná diskuse probíhat v České republice nebo třeba ve Washingtonu a pozvou mě, ráda se jí zúčastním.

Lidovky.cz:  Nemyslíte si, že byl váš projev právem vnímán jako "proruský", zvláště, když uvážíme, že byl přednesen v dumě?
Co je proruské je špatné a co je proamerické či pro-jiné je dobré? Kvůli tomu jsme snad v roce 1989 nezvonili klíči. Nemám ráda "odezdikezdismus“ a černobílé vidění světa. Pokud si Vaši čtenáři myslí, že je dobře, aby neziskové organizace mohly na území jiného státu např. beztrestně připravovat teroristické útoky a cvičit bojůvky sebevražedných útočníků, tak já si to nemyslím. Znovu zopakuji, že jsem na dané téma mluvila obecně a neměla jsem na mysli žádnou českou neziskovou organizaci. Nevládních organizací, zvláště těch, které pracují v oblasti sociální, s dětmi a mládeží, v kultuře si velmi vážím, protože často v tvrdých podmínkách suplují to, co by měl dělat stát.

Zákon o zahraničních agentech

Zákon přijatý loni ukládá nevládním organizacím přijímajícím peníze ze zahraničí zaregistrovat se jako "zahraniční agenti" a tuto hanlivou nálepku připojovat ke každému svému prohlášení, a to pod hrozbou až milionové pokuty. Dané organizace také budou muset své vyúčtování předkládat každé čtvrtletí a také budou podléhat častějším kontrolám.

Zákon, který by se mohl týkat až tisícovky ruských nevládních organizací, vyvolal nesouhlas v zahraničí a kritiku řady ruských expertů, kteří ho považují za protiústavní.

Autoři naopak tvrdí, že zákon plně odpovídá mezinárodním normám, že mladá ruská demokracie se musí bránit a že otevřenost je i v zájmu občanské společnosti.

Zdroj: ČTK

Lidovky.cz:  Stěžovala jste si na slabou kontrolu neziskových organizací v Česku, uvítala byste tedy u nás něco jako ruský zákon o zahraničních agentech?
Neuvítala. Řadu věcí totiž zákon nevyřeší a to ani obdobné zákony v USA, které tam vznikaly a byly přijímány už od roku 1938 – poslední, pokud jsem dohledala správně, byl přijat v roce 2011. Předpokládám, že všichni víme, co bylo důvodem jeho vzniku. Vzhledem k tradici českého neziskového sektoru a jeho transparentnosti a hlavně vzhledem k vládní likvidaci některých neziskových organizací, zvláště těch, které pracují v okruhu sociálních služeb se domnívám, že k ukončení jejich činnosti budou stačit úpravy, které přináší nový občanský zákoník. I když je zde celá řada nejasností a uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál. Ono je totiž otázkou, jakou cestou k oslabení nevládního sektoru lze dojít - jestli cestou regulace a kontroly anebo cestou jejich vyhladovění, tj. neposkytnutí dotací na činnost, kterou zvolila vláda České republiky.

Lidovky.cz:  Připouštíte, že v Rusku jsou neziskové organizace šikanovány?
Nežiji v Rusku, ale v České republice. Pokud někdo vidí šikanu v tom, že zvolený parlament nastaví pravidla pro fungování nějakého sytému, pak tedy co? Zrušíme volby a parlament? Vždy se najde někdo, komu se zákon nebude líbit a kdo ho bude kritizovat. A že u nás takových zákonů je požehnaně!

Lidovky.cz:  Jak by podle vás ideálně měly být neziskové organizace financovány?
Víte, pane redaktore, já osobně nevím, že by něco v našem životě fungovalo ideálně. Ideál je něco, k čemu vzhlížíme a snažíme se ho dosáhnout. A společenství lidí je na tom stejně. Ideální by bylo, kdyby ….. A co je to kdyby? Měl by služby, které zajišťuje neziskový sektor zajišťovat stát? Měly by být tyto služby zajišťovány pouze na komerční bázi? Stát je dle vžitých názorů špatný hospodář a tržní prostor přece je ten, který přináší úspory a možnost si z nabídky vybrat, přináší možnost volby.

Lidovky.cz:  Mluvila jste už s někým z neziskových organizací? Uvažujete o omluvě?
Samozřejmě, že jsem hovořila s neziskovými organizacemi, vždyť s řadou z nich dlouhá léta spolupracuji, zvláště s těmi, které pracují v sociální oblasti. Hovoříte o omluvě - nikde jsem neřekla to, co je mi podsouváno z různých stran. A pokud bych se měla omluvit za názor, který se nehodí současnému establishmentu, pak nevím kde žiji. Jde snad o nový normalizační proces?

Lesenská Rusku o neziskovkách

Jejich činnost může být určitým nebezpečím v situaci, kdy začínají působit v zájmu těch zemí, z nichž financování směřuje, a nikoli v zájmu státu, kde jsou zaregistrovány

Lidovky.cz:  Jela jste na konferenci soukromě? Jak jste cestu platila?
Kulatého stolu jsem se zúčastnila na pozvání ASC – Agency For Strategic Communications. Účast v diskusi nebyla, samozřejmě, honorována.

Lidovky.cz:  Po vašem výroku se ozvalo mnoho odpůrců, ozvali se vám i zastánci?
Samozřejmě, že ozvali. Diskuse je docela zajímavá a ukazuje se, že problém, konečně jako nic v životě, není černobílý.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat