Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nezkolaudované stavby zničené tornádem nemají nárok na dotaci, je jich 20. Dostálová chce představit řešení

Bouřky a krupobití zasáhly Jihomoravský kraj. foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Lidé na jižní Moravě, kteří neměli zkolaudované své novostavby, nemohou po poškození tornádem počítat s pomocí státu. Možnost dvoumilionové dotace a třímilionového úvěru na jednoprocentní úrok z dotačního programu Živel se na ně nevztahuje. Píše to Mladá fronta DNES s odvoláním na mluvčí Státního fondu podpory investic (SFPI) Karolínu Smetanovou.
  7:48aktualizováno  14:45

Ministerstvo pro místní rozvoj podle jeho ministryně Kláry Dostálové (za ANO) nalezlo řešení, jak pomoci lidem, kteří nestihli domy zkolaudovat. Materiál v pondělí předloží vládě.

Nezkolaudovaných domů zničených tornádem je na jižní Moravě dvacet, z toho deset v Moravské Nové Vsi. Podle Dostálové se mohou majitelé obrátit na neziskové organizace či banky.

Dobrovolníci-profíci staví novou střechu rodinného domku.
Obec Mikulčice se pomalu dostává z přírodní katastrofy.

„Ten dotační titul je určený na obnovu obydlí do původního stavu. Nezkolaudovaný dům dle zákona obydlím není, neboť v něm nesmíte bydlet. Podmínka tady není splněna, dotaci nelze udělit. Vypadá to nefér, ale porušením tohoto pravidla bychom se dostali do konfliktu se stavebními úřady,“ řekla listu Smetanová ze SFPI, který dotační tituly vypisuje.

Starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut (NK + TOP 09) vnímá vyjmutí majitelů nezkolaudovaných domů ze systému dotací jako nespravedlnost. „Mně vadí, že tady je spousta domů, kde fyzicky nikdo nebydlel a jejich majitelé na podporu nárok mají. A někdo jiný, kdo v domě bydlel, ale chybělo mu jen kulaté razítko, o podporu přijde. To je až neuvěřitelná tvrdost, nevidím v tom ani logiku,“ cituje starostu MfD. Starosta sice připouští, že bydlet v domě bez kolaudace je chyba, zároveň je to podle něj ale běžná praxe.

Podle ministryně pro místní rozvoj Dostálové by dotace na rozestavěné domy, byť těsně před dokončením, byly v rozporu se stavebním právem. Majitele takových staveb odkazuje na neziskové a charitativní organizace, případně

 mají jednat s bankami, u kterých mají hypotéky. „Máme přislíbeno od bank, že jim vinkulované pojištění nemovitostí vyplatí, takže ty peníze mohou použít na doplacení staré hypotéky nebo je použít rovnou na rekonstrukci,“ dodala Dostálová. Pokud by pojistka nepokryla celou úpravu, dorovnají to podle Dostálové neziskové organizace. „Jedna rodina od nich může dostat až jeden milion korun, na tom už se pracuje,“ řekla ministryně listu.


Pokud by majitelé nezkolaudovaných domů měli problém se s bankami dohodnout nebo jim podpora neziskových organizací nestačila, chce jim chybějící peníze darovat kraj. „Máme transparentní účet, kde se vybralo už dost peněz. Vyřešíme jen způsob, aby to bylo formálně v pořádku, a jsme připraveni jim finančně pomoci. Už s dvěma rodinami o tom jednám, je to na dobré cestě,“ řekl MfD jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Banky podle MfD hodlají lidem usnadnit rekonstrukce zničených domů i tím, že jim změkčí podmínky nových hypoték. Odpustí jim nutnost vložit do úvěru deset až 20 procent hodnoty půjčky, což je jinak standardní podmínka.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat