17. září 2011 20:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neznámá akce: StB vypátrala Benešovo válečné konto

Edvard Beneš ve své pracovně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Edvard Beneš ve své pracovně. | foto: ČTK

PRAHA Na přelomu 50. a 60. let zahájila Státní bezpečnost akci s krycím jménem Margot, jejímž cílem bylo najít a převést do Československa peníze, které uložil v anglických bankách za války prezident Edvard Beneš. K součinnosti přiměli důstojníci tajné služby i jeho vdovu Hanu Benešovou. Akce byla doposud historikům neznáma.

Na počátku akce StB bylo hlášení agenta s krycím jménem Tobo o setkání s bývalým kancléřem Jaromírem Smutným v říjnu 1959 v Londýně. Podle Toba si Smutný koupil v Putney dva domy za 100 až 300 tisíc liber z peněz, které zbyly na válečných účtech prezidenta Beneše.

ČTĚTE TAKÉ:

Smutný čas od času posílal přes prostředníky menší částky i Haně Benešové. StB to nezůstalo utajeno a začala sledovat Ludmilu Sobotovou, vdovu po jednom z bývalých pracovníků prezidentské kanceláře, která se na tajné komunikaci mezi Smutným a Benešovou podílela.

Brzy se jí podařilo podstrčením svých agentů dostat kanál mezi Londýnem a Prahou pod svou kontrolu. Haně Benešové dva pracovníci ministerstva vnitra 22. června 1961 oznámili, že vědí o existenci konta a že podle zákona musí nabídnout cizí peníze do deseti dnů po nabytí čsl. státní bance. Benešová pak byla nucena souhlasit, aby v Londýně jejím jménem usilovali o identifikaci peněz a jejich převedení do Československa.

Hana Benešová s Evardem Benešem v den jeho 52. narozeninBěhem dalších pěti let bylo z anglického konta Edvarda Beneše do Československa převedeno 19 tisíc liber, v přepočtu více než půl milionu korun, v té době značná suma. Z ní se však do rukou Hany Benešové dostal jen zlomek, protože ministerstvo financí uvalilo na částku správní poplatek ve výši 30 procent z kurzovní protihodnoty, zvýšené o 100 procent.

Prakticky Hana Benešová získala 112 tisíc Kčs a 50 tisíc tuzexových bonů. StB se přes najatou britskou advokátní kancelář snažila najít ještě další konta, na kterých mělo být na 50 tisíc liber. Nepodařilo se jí ale prokázat, že jde o Benešův soukromý majetek, takže peníze zůstaly rodině Smutného.

Petr Zídek

Autor

Petr Zídekpetr.zidek@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.