18. srpna 2015 21:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vandalové rozbili okna brněnské mešity. Řeší to policie

Brněnská mešita se stala cílem neznámých útočníků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnská mešita se stala cílem neznámých útočníků | foto: Reprofoto

BRNO Neznámí útočníci rozbili dvě okna brněnské mešity ve Vídeňské ulici. Použili k tomu železné tyče. Útok se odehrál buď v noci na úterý anebo během úterý. Přibližně od pěti odpoledne incident řeší policie, potvrdila krajská mluvčí Petra Ledabylová. Podrobnější informace zatím neposkytla.

Podle portálu Islamonline.sk, který na událost upozornil, rozbili útočníci okna do modlitebny a učebny. Nejde o první útok na mešitu. Neznámí pachatelé už v minulosti například rozbili skleněné dveře, okno a postříkali fasádu sprejem.

Není to první útok

Předloni kdosi umístil před dveře mešity hromadu vepřových kostí, kliku pomazal sádlem a pověsil na ni kus vepřového masa. Kriminalisté kauzu odložili, pachatele nenašli. Pro muslimy je vepřové maso nečisté.

V Brně žije podle dostupných informací několik set muslimů. Od roku 1998 ve městě funguje první česká mešita. V posledních měsících se v české společnosti hlasitěji ozývají protimuslimské nálady, a to jednak v souvislosti s obavami z přívalu uprchlíků, jednak kvůli strachu z islamistického terorismu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz