Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neznámý pachatel poškodil výstavu návrhů česko-romských vlajek

Česko

  20:12
PRAHA - Výstavu představující návrhy na česko-romskou vlajku, která je umístěna na vltavském nábřeží v pražské venkovní galerii Artwall, někdo poškodil. Projekt slovenského umělce Tomáše Rafy měl přispět k diskusi o soužití většinové společnosti s menšinami. Všech sedm návrhů někdo v noci z 11. na 12. srpna polil barvou. Anonymní útok považuje autor za jednostranné agresivní vyjádření názoru.

V noci z 11. na 12. srpna byla poškozena výstava dokumentující výběrové řízení na česko-romskou vlajku prezentovaná v prostorách venkovní galerie Artwall v Praze. foto: ČTK

"Akceptuji to jako vyjádření se k tomuto projektu, ale je mi líto, že navázání dialogu není v tomto případě možné," reagoval Rafa ve stanovisku. Projevy xenofobie a nacionalismu v Česku a na Slovensku, v Polsku či Maďarsku Rafa sleduje a dokumentuje několik let.

Kurátoři označili výstavu za indikátor nálad ve společnosti. Ta česká podle nich prochází vleklou ekonomickou krizí, jejímž projevem jsou i zostřené nenávistné reakce proti českým Romům. Postavení Romů v Čechách se přitom dlouhodobě zhoršuje a chybí skutečná politická vůle problém rasismu řešit, tvrdí. Naopak i mezi politiky jsou podle nich rasistické postoje dlouhodobě veřejně tolerované.

Mezinárodní romská vlajka

Od roku 1971 Romové mají svou mezinárodní vlajku. Tvoří ji modrý pruh symbolizující nebe nad zeleným pruhem, který znamená zemi; překrývá je velké červené kolo odkazující na Indii, pravlast Romů. Návrhy česko-romské vlajky vycházejí z vlajky české, kterou vždy doplňuje různě ztvárněné zmíněné indické kolo.

Projekt česko-romské vlajky je vystavený na nábřeží na opěrné zdi Letenských sadů. Podle autorů ukazuje, že Romové jsou Češi a jsou v Čechách doma. Krajně pravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) známá svými výpadů vůči menšinám krátce po jeho zahájení uvedla, že podá trestní oznámení na organizátory výstavy. Podle DSSS porušili zákon o užívání státních symbolů České republiky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat