Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Byl rasista, napsal vandal na sochu Churchilla v Praze. Radnice už graffiti odstranila

Praha  Pomník bývalého britského premiéra Winstona Churchilla v Praze si ve čtvrtek vybral ke sprejování neznámý vandal. Zjevně i pod tíhou událostí, které se dějí ve světě, na podstavec napsal větu „Byl rasista, Black Lives Matter“. Policie se případem už zabývá, z pomníku už nápis zmizel, neboť jej radnice nechala odstranit antigraffiti týmem.

Protesty proti rasové nesnášenlivosti se o víkendu konaly po celé Evropě. Ve Velké Británii se demonstranti zaměřili na sochy Edwarda Colstona a Winstona Churchilla, v Bruselu poškodili sochu krále Leopolda II. Belgického. V Česku se sice nepokoje v takové míře neprojevují, nicméně na pražském Žižkově se na soše Churchilla objevil červený nápis „Byl rasista, Black Lives Matter“.

Posprejovaná socha Winstona Churchilla.
Nápis nedaleko sochy Winstona Churchilla.

„Ano, mohu potvrdit, že oznámení o tom, že byla několika nápisy poškozena socha sira Winstona Churchilla v ulici Seifertova, je pravda. Dostali jsme oznámení dnes v dopoledních hodinách. Policisté se tomu věnují, jsou na místě, celou věc zadokumentovávají. V současné chvíli zatím není stanovena právní kvalifikace skutku a nebyla ani stanovena výše škody,“ potvrdil serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

„Na místě už máme antigraffiti tým, který čeká, až kriminalisté posbírají stopy. Následně nápis odstraní. Není to velká škoda, je to v rámci několika stovek korun a je to pro nás opravdu projev vandalismu, není to pro nás podnět k tomu, abychom sochu odstranili,“ řekla serveru Lidovky.cz Lucie Bukovanská, mluvčí Prahy 3. V půl jedné pak oznámila ČTK, že pomník tým vyčistil.

„Na náměstí sochu rozhodně necháme, i kdybychom ji měli mýt do zblbnutí,“ komentoval případ starosta třetí městské části Jiří Ptáček (TOP 09).

„Socha nepatří VŠE, ani nestojí na jejím pozemku, nejsme ani obeznámeni s okolnostmi činu. Proto nám nepřísluší se k tomu blíže vyjadřovat. Nicméně obecně takové projevy vandalismu odsuzujeme,“ napsala serveru Lidovky.cz mluvčí VŠE Martina Mlynářová.

„Zlo útočí stále silněji, protože ustrašeně mlčíme. Začíná to Koněvem, pokračuje Churchillem a končí to útoky na lidské bytosti,“ vyjádřil se jako první na Twitteru Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana.

Tří a půl metru vysoký bronzový Winston Churchill stojí před Vysokou školou ekonomickou v Praze 3. Jedná se o kopii sochy, která stojí v Londýně na Parliament Square a je dílem anglického sochaře Roberta Ivora Jonese. Socha byla odhalena 17. listopadu 1999 k 10. výročí pádu totality a přítomna byla tehdy i Margaret Thatcherová, která se už jednou předtím zúčastnila přejmenování tehdejšího náměstí Antonína Zápotockého na náměstí Winstona Churchilla.

Část nápisu na soše „Black Lives Matter (na černošských životech záleží)“ se odkazuje na současné dění v USA, kde probíhají protesty proti rasismu a policejnímu násilí na černošském obyvatelstvu. 

Zároveň ve Spojených státech, Velké Británii i Belgii v současnosti probíhají debaty, zda by neměly být z veřejných prostranství odstraněné památníky historicky významných lidí, kteří však byli rasisté. V USA jde především o památníky jižanských generálů (jako například Robert E. Lee), kteří v Americké občanské válce bojovali proti konci otrokářství. Ve Velké Británii se vede debata právě kolem pomníků Winstona Churchilla či obchodníka ze 17. století Edwarda Colstona, jenž se mimo jiné věnoval dovozu otroků.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó
Hledáme 50 rodin, které s námi otestují hotové polévky SALVEST Prestó

Ochutnejte s námi lahodné polévky Prestó. Stačí je jen otevřít a ohřát, takže jsou na stole raz dva. Přihlaste se do velkého testování a poznejte...