Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nezvat Vystrčila na schůzky k diplomacii je chyba, zní od opozice. Podle Fialy je to ‚silná káva‘

Prezident Miloš Zeman nechce kvůli cestě na Tchaj-wan zvát šéfa Senátu Miloše Vystrčila na schůzku ústavních činitelů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman nechce kvůli cestě na Tchaj-wan zvát šéfa Senátu Miloše Vystrčila na schůzku ústavních činitelů. | foto: ČTK

Praha Za velkou chybu označil předseda ODS Petr Fiala rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nezvat na schůzky nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Podobně se vyjádřil šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Podle Fialy tím Zeman škodí politické kultuře. Naopak předseda KSČM Vojtěch Filip míní, že prezident postupuje správně.

Zemanovi vadí to, že Vystrčil nerespektoval odmítavý postoj prezidenta, premiéra, šéfa Sněmovny i ministra zahraničí k cestě na Tchaj-wan. V rozhovoru pro televizi Prima Zeman označil Vystrčilovu cestu za „klukovskou provokaci“.

Fiala soudí, že už nepůjde o schůzky nejvyšších ústavních činitelů, ale o schůzky Zemanových přátel. Nemluvit s předsedou Senátu, druhým nejvyšším ústavním činitelem, to už je „silná káva“, napsal předseda ODS na svém facebookovém profilu.

Naopak komunisté Vystrčilovu cestu kritizují. „Hodnocení, že jde o klukovinu je příliš smířlivé,“ napsal šéf KSČM Filip. Podotkl, že pozvánky na schůzky politiků k diplomacii jsou věcí prezidenta. „Vzhledem k tomu, že pan Vystrčil si hraje na individuální akce a nerespektuje ostatní ústavní činitele, tak si myslím, že je to správné,“ uvedl Filip.

Předseda opozičních Pirátů Ivan Bartoš soudí, že ostatní ústavní činitelé by měli respektovat rozhodnutí Senátu jako autonomní komory Parlamentu. Vystrčil podle něj cestou na Tchaj-wan neporušil žádný zákon ani usnesení. „Vzhledem k tomu, že objem investic Tchaj-wanu v Česku je větší než investice Číny, považujeme jeho cestu za naprosto legitimní. Je to také obrovská příležitost pro české firmy a školy,“ řekl Bartoš.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury je na prezidentovi, koho si zve. „Faktem je, ze cesta na Tchaj-wan byla Vystrčilovou demonstrací s cílem oslovit před krajskými volbami voliče s protičínskými názory, které ODS přebírají Piráti a další partaje,“ napsal Okamura. Míní ale, že Vystrčilova mise se nelíbila ani mnohým podnikatelům a voličům občanských demokratů.

„Na základní škole bych takové chování pochopil, že kluci někoho vyloučí z party, ale na této úrovni toto fakt nechápu,“ komentoval na dotaz Zemanovo rozhodnutí nezvat Vystrčila lidovecký předseda Jurečka. Prezident podle něj nyní „nekope“ za české zájmy, ale za zájmy čínských komunistů. „Předseda Senátu svoji cestou otevřel dveře pro další obrovské investice a obchodní spolupráci mezi ČR a Tchaj-wanem, která naší ekonomice a zaměstnanosti může nyní obrovsky pomoci,“ soudí Jurečka.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že prezident nepřekvapil. „Dlouhodobě se chová jako advokát zájmů Číny, a nikoliv jako prezident svébytné a suverénní České republiky. Jeho rétorika tomu opět odpovídá,“ napsala poslankyně. Věří tomu, že senátorská cesta na Tchaj-wan bude mít pro Česko ekonomický přínos. „Skutečný ekonomický přínos, jaký doposud žádná z mnoha cest prezidenta Zemana do Číny pro české občany neměla,“ dodala.

Předseda Starostů Vít Rakušan se pozastavil nad prezidentovým hodnocením Vystrčilovy návštěvy Tchaj-wanu jako klukovské provokace. „Zatímco nepozvat druhého nejvyššího ústavního činitele, kterému je ze strany Číny drsně vyhrožováno, na setkání dalších ústavních činitelů, to je zcela dospělá reakce velkého českého státníka,“ napsal na facebooku.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...