28. února 2019 17:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nezvykle teplý únor. Teplotní rekordy padaly po celé republice, v Klementinu po víc než 100 letech

Teplé počasí probudilo už i včely. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Teplé počasí probudilo už i včely. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Poslední únorový den byl v Česku mimořádně teplý. Nejvíc ve čtvrtek naměřili v Kobylí na Břeclavsku, kde teploměr vystoupal na 18,8 stupně. Je to dosud nejvyšší hodnota, která byla 28. února naměřena, uvedla Dagmar Jandová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teplotní rekord ve čtvrtek padl na 96 ze 151 stanic, které měří alespoň 30 let.

Historické tabulky přepisovali i v pražském Klementinu, kde počasí nepřetržitě sledují od roku 1775. Na nejstarší české stanici naměřili 16,1 stupně, skoro o dva stupně víc, než bylo dosavadní maximum z roku 1903.

V posledních dnech panovalo v České republice i v dalších evropských státech výjimečně teplé a slunečné počasí, už brzy se ale musí lidé připravit na změnu. V pátek, kdy začíná meteorologické jaro, se ochladí asi o šest stupňů. Sluneční paprsky vystřídá déšť. V pondělí by ovšem teploty měly znovu stoupat až k 15 stupňům.

Včely se již v únoru vydaly za nektarem.
Včela pokrytá pylem.

Podle dlouhodobých průměrů se obvyklé hodnoty minimálních teplot pohybují koncem února a začátkem března kolem minus tří stupňů, maximální teploty pak dosahují zhruba pěti stupňů. „Minima kolem nuly jsou obvyklá až koncem března, maxima kolem 16 stupňů Celsia bývají dokonce až v druhé polovině dubna,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém informačním webu.

I letos ale odolala vůbec nejvyšší únorová teplota z roku 1994, kdy u Českého Krumlova naměřili rovných 22 stupňů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!