Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NHL obdivuje příběh o Popelce z Montrealu

Česko

PITTSBURGH/PRAHA Skončila šedesátá minuta zápasu v Pittsburghem a televizní komentátor vykřikl: „Ještě není konec! Příběh o Popelce pokračuje.“

Tou Popelkou myslel hokejisty Montrealu. Ti podobně jako pohádková postava, která se z chudé odstrkované dívky promění v princeznu, udivují NHL.

Jeden z neslavnějších zámořských klubů potvrdil účast v play off až v posledním zápase základní části. Jako osmý, nejhorší postupující tým Východní konference, narazil Montreal na Washington.

Co na tom, že největší favorit na zisk Stanley Cupu vedl v sérii 3:1. Montreal v čele se skvělým slovenským brankářem Halákem poslal Ovečkina a spol. na dovolenou.

A Canadiens nezastavilo ani druhé kolo. V něm měl Pittsburgh vedený kapitánem Crosbym mečbol, ale nakonec se musel sklonit před uměním hokejistů Montrealu.

Ti totiž sedmý zápas ovládli poměrem 5:2.

„Kdo by to čekal? Nikdo nám nedával šanci, a přece jsme se dostali do finále konference, takže bychom si to měli užívat,“ usmíval se jeden z hrdinů série Halák, který v zápase zastavil 37 střel.

Navíc to vypadá, jako by Canadiens s každým vyhraným utkáním nabrali novou porci sebevědomí a energie. Sedmý duel s Washingtonem byl dramatický až do poslední minuty, rozhodující zápas s Pittsburghem byl mnohem jednoznačnější. Loučení s Mellon Arenou V 26. minutě bylo totiž prakticky rozhodnuto – to Moen gólem vyhnal Fleuryho z branky Pittsburghu a na ukazateli skóre svítil stav 0:4, na kterém se asistencí podíleli i všichni tři čeští hráči Montrealu Plekanec, Hamrlík a Špaček.

„Začátek zápasu nás pohřbil. Nedokážu si to vysvětlit. Možná v tom byly nervy. Opravdu nevím, proč tomu tak bylo, ale je neštěstí, že se to stalo,“ kroutil hlavou devětatřicetiletý Bill Guerin. „Samozřejmě je ale potřeba ocenit výkony Montrealu. Předváděli v sérii úžasný hokej,“ podotkl Guerin.

Pittsburgh přitom toužil po obhajobě Stanley Cupu. Už proto, že středeční duel byl posledním zápasem v nejstarší hale NHL – legendární Mellon Areně. „Nemám slov. Je to zdrcující, všichni jsme chtěli lepší konec,“ smutnil Crosby.

Montreal přičítal úspěch týmovému pojetí. „Je to vážně neuvěřitelné. Nepostoupili jsme proto, že bychom byli techničtější, zručnější. Postoupili jsme, protože jsme hráli jako tým,“ líčil Josh Gorges.

Finále konference tak může mít velmi překvapivé složení. Philadelphia, sedmý tým po základní části, totiž po výhře 2:1 vyrovnala sérii s Bostonem a vynutila si sedmý zápas. Přitom už prohrávala 0:3 a nyní se může stát teprve třetím týmem v historii, který dokázal postoupit, přestože první tři duely prohrál.

Autor: