Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

NHL: Zedník málem vykrvácel

Česko

Slovenský hokejista ztratil po zásahu bruslí spoustu krve, život mu zachránila vlastní duchapřítomnost

BUFFALO/PRAHA Při nedělním hokejovém utkání mezi Buffalem a Floridou šlo o život. Deset minut před koncem duelu zasáhla Jokinenova brusle do krku spoluhráče Richarda Zedníka. „Richardovi stříkala krev z krku a byla všude. Nikdy jsem nic takového neviděl. Bylo to děsivé,“ přiznal Jokinen.

Celý incident se stal v rohu u mantinelu, kde bojoval finský útočník Jokinen s domácím Clarkem MacArthurem. Padajícímu Jokinenovi vylétla pravá noha nahoru, kde zasáhla krk projíždějícího spoluhráče Zedníka.

Led poblíž slovenského hokejisty se okamžitě zbarvil krví. Zedník si zachoval tolik duchapřítomnosti, že si okamžitě přiložil ruku ke krku, a aspoň částečně tak ztlumil silné krvácení. Rychle zamířil na střídačku, zanechávaje za sebou rudou stopu. Obránce Floridy Steve Montador prožil při pohledu na Zedníka šok. „Vypadal bledě a strnule koukal do prázdna. Každopádně je to opravdu statečný hráč. Když zjistil, co se děje, jen se chytl za krk a snažil se rychle dostat z ledu,“ ocenil spoluhráčovu reakci Montador.

Zedník se podrobil operaci Všechno se seběhlo velmi rychle, na ledě zůstalo několik bezradných hráčů. Ti jen nevěřícně sledovali dlouhou krvavou stopu, která se táhla z rohu ke střídačce. Otřesen byl také Tomáš Vokoun, který vítězství Buffala 5:3 sledoval jen jako náhradník, a viděl tudíž zraněného Zedníka přijet na střídačku. „Je to můj kamarád a moc si přeju aby byl v pořádku. Viděl jsem ho na nosítkách a byl jsem z toho vedle,“ přiznal Vokoun.

Slovenský hokejista před střídačkou téměř upadl do náruče jednoho z asistentů trenéra Dava Zenobiho, který mu na ránu přiložil ručník. Lékaři jej poté eskortovali do kabiny, kde mu poskytli první pomoc, následně Zedník putoval do nemocnice a podrobil se operaci.

Při ní mu lékaři uzavřeli hlubokou ránu na pravé straně krku, podle ošetřujících doktorů bude v pořádku. „Operace byla úspěšná, teď v nemocnici odpočívá,“ uvedl později mluvčí floridského celku Brian Goldman.

Krev musela být z ledu uklizena za pomoci rolby, utkání bylo na patnáct minut přerušeno. „Ten zápas jsme nemuseli dohrávat, na hokej jsem už nedokázal vůbec myslet. Byla to moje brusle, chtěl jsem s Richardem do nemocnice,“ řekl otřesený Jokinen.

Pokračování na straně 22

Dokončení ze strany 24

Zedníkovo zranění připomnělo podobný okamžik, jenž se v NHL odehrál před devatenácti lety shodou okolností právě v Buffalu.

Domácímu brankáři Clintu Malarchukovi tehdy přeťal zásahem bruslí žílu na krku útočník Steve Tuttle ze St. Louis. K zašití rány bylo potřeba přes 300 stehů. Dva diváci utrpěli dokonce při sledování šokující scény infarkt. Malarchuk však strávil v nemocnici pouze jednu noc a za méně než čtrnáct dní zasáhl opět do hry.

Že je hokejová brusle nebezpečnou zbraní, se ukázalo i v roce 1995, kdy po zásahu do krku vykrvácel Švéd Bengt Akerblom.

***

Brusle se nevyhnuly ani obličejům Čechů

*Téměř dvě stovky stehů „ozdobily“ tvář Vladimíra Vůjtka poté, co mu ji v létě 1999 rozřízl Rus Kamenskij. * Loni zas nešťastně zasáhl Jaroslav Kudrna obránce Jana Nováka. Bek odnesl střet kusem odříznutého nosu.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat