Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

„Nic nefungovalo ani předtím“

Česko

Haiti bylo závislé na zahraniční pomoci už před otřesy, říká Martin Zamazal z Arcidiecézní charity Olomouc, který tuto zemi v minulých měsících navštívil.

* LN Bylo Haiti skutečně tak chudou a špatně organizovanou zemí, jak bývá popisováno?

Musím potvrdit, že popis Haiti jako nejchudší země na západní polokouli se zakládá na pravdě. Ta země se už několik desetiletí ve svém vývoji neposouvá kupředu. I v dobách, kdy tam byl mír, nejsou žádná zemětřesení ani jiné pohromy, byla země ve velice špatném stavu. Nefungují tu základní věci, není žádné sociální pojištění, žádná zdravotní péče. Státní instituce fungovaly jen v hlavním městě. Policie byla pouze ve větších městech - v těch menších buď vůbec nebyla, nebo tam neměla žádnou moc. Je to prostě země, která je po všech stránkách nejchudší v celé Americe, a když tam člověk přijede, vidí to na první pohled.

* LN Existuje alespoň nějaké odvětví, které by část obyvatelstva živilo? Nebo bylo Haiti už před zemětřesením závislé na humanitární pomoci ze zahraničí?

Přesně tak. Hrubý domácí produkt Haiti byl ze dvou třetin tvořen zahraniční pomocí. Haiti jako takové je nesoběstačné a prostředí, které tam je, ani nedovoluje rozjezd nějakého byznysu. Haiti je navíc zcela odlesněno, nemá žádné nerostné suroviny, kromě jedné vodní elektrárny tu není žádný energetický zdroj. Země je naprosto závislá na zahraničí.

* LN Obrovským problémem bude asi korupce a bezpečnostní situace?

Přesně tak. Korupce se týká především větších projektů, státní správy, pomoci ze zahraničí na rozvoj infrastruktury. Kdo nezaplatí, vypadne z kola ven.

* LN Jak byste popsal hlavní město Port-au-Prince, v kterém před zemětřesením žily tři miliony lidí?

Člověk by očekával, že Port-au-Prince bude přece jenom rozvinutější, že to bude výkladní skříň celé země, že tu bude něco fungovat. To se ale dalo říci jen o jedné čtvrti, kde bydleli diplomaté, kde byl luxusní hotel, prezidentský palác byl také hezkou budovou... Ale ve srovnání s jakýmkoli evropským městem to byla taková chudá vesnice.

* LN Takže město tvořily slumy, které známe z měst v Africe?

Ne úplně. Nebyly to ty klasické plechové, dřevěné boudy. V Port-au-Prince byl jeden slum, kde to tak vypadalo. Většinu města tvořily takové domečky z betonu, které kdyby viděl architekt nebo stavař, tak zapláče. Tyto stavby musely při prvním otřesu samozřejmě popadat jako krabičky od sirek.

* LN A co státní budovy, úřady, ty byly stavěny také tak ledabyle?

I tyto budovy při zemětřesení popadaly, protože nebyly vůbec stavěny s ohledem na seizmické prostřední Haiti.

* LN Co Haiti po tak strašné katastrofě nyní potřebuje nejvíce?

Především okamžité zahájení záchranných prací, což je při takovém rozsahu katastrofy strašně těžké. Pro přeživší je pak třeba zajistit potraviny, přístřeší a lékařské ošetření, aby neumírali ti, kteří přestáli zemětřesení.

Autor: