Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

‚Nic podobného neznáme.‘ Vědci z letokruhů odhalili, jaké klima bylo v českých zemích za posledních dva tisíce let


Bioklimatolog Miroslav Trnka | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Premium Rozhovor
Jaké bylo sucho na území dnešního Česka za Julia Caesara nebo při příchodu Slovanů? Otázka, na niž dokáže odpovědět snad jen křišťálová koule? Ne! Vědcům z Ústavu pro studium globální změny Akademie věd (CzechGlobe) se podařilo přesně toto zjistit. „Studie trvala skoro tři roky,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.

Lidovky.cz: Zkoumali jste intenzitu sucha na našem území až do období před naším letopočtem. Jak tato metoda přesně funguje?
Pokud strom roste v limitních podmínkách, letokruhy se obecně dají využít jako informace o jeho kondici. Zjednodušeně řečeno, pokud stromy rostou vysoko v horách, kolísání šíře letokruhů je do značné míry odrazem teplot v daném roce, protože je to právě teplota, která růst limituje nejvíc. Letokruhy borovic nebo modřínů v blízkosti horní hranice lesa v Alpách dobře korespondují s letní teplotou. A naopak, když stromy rostou v suchých oblastech, kolísání šířky letokruhů dobře koresponduje s tím, že byl rok vlhký. U nás ale většina stromů neroste ani na horní hranici lesa, ani v úplném nedostatku vody. Šíře letokruhů je tak pro rekonstrukci klimatu horším ukazatelem než například v Alpách, i když se použít dá a používá se.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Mohlo by vás zajímat