Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Ničení pomníků je v kurzu

Česko

  10:55
BRNO - V Brně někdo úmyslně poškodil další pomník na pohřebišti Rudé armády. Po královopolském památníku, z něhož v červnu tamní místostarosta René Pelán vyfrézoval symboly srpu a kladiva, někdo poničil podobný monument u radnice v Řečkovicích. Případ od minulého týdne řeší policie.

Pěticípá hvězda korunuje památníky v Brně-Řečkovicích i v Králově Poli. Oba byly v uplynulých dnech poničené. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Podle znalce Vlastimila Schildbergera byl pomník poškozen úmyslně. Historik rovnou uvádí, že může jít o přímou či nepřímou reakci na Pelánův čin. Magistrát, kterému řečkovický památník patří, čeká na vyjádření policie. „O postupu vyšetřování zatím nemáme bližší informace,“ sdělil vedoucí magistrátního odboru životního prostředí Martin Vaněček.

Podle Schildbergera někdo úmyslně zapálil předměty položené na části pomníku a poničil tak žulové obklady a texty. Řečkovická radnice okamžitě pomník na své náklady opravila. „Mám pocit, jako by v Brně zavládla jakási mánie proti ruským pomníkům. Je naprosto nepochopitelná,“ poznamenal i řečkovický zastupitel a bývalý poslanec za KSČM Ladislav Býček.

Podobné problémy řeší i na dalších místech, například v Komíně, kde je na Ruském vrchu pohřbeno 140 vojáků. „Teď jsme dávali pomník dohromady. Vandalové neznají meze,“ poznamenal místostarosta Jiří Sedláček (ČSSD). Opravu komínského pomníku si před několika lety vymohl ruský generální konzulát - podobně jako tomu bylo letos s tím v Králově Poli.

Nárůst počtu útoků na památníky rudoarmějců v posledních týdnech nikdo kromě Schildbergera nechce jednoznačně dát do souvislosti s Pelánovým činem. Všechny poškozené pomníky ale nesou symboly někdejšího Sovětského svazu. Na některých je i kladivo a srp, proti nimž Pelán protestoval.

Na území Brna je nyní kromě Ústředního hřbitova celkem šest míst, kde byli po válce pochováni padlí vojáci. Kromě Králova Pole, Řečkovic a Komína to jsou ještě hroby v Jundrově, v Novém Lískovci a v Žebětíně. Všechny pomníky vznikly v letech 1946 až 1947 a jejich ochranu zajišťuje mezinárodní smlouva s Ruskem.

Historička Milena Flodrová navrhla, že současné diskuse by mohli představitelé Brna využít k rozhodnutí o osudu malých pohřebišť. „Podle mne jde stále o provizoria a už od dob Josefa II. je u nás nepřípustné pohřbívání mimo hřbitovy natrvalo,“ poznamenala. Zdůraznila, že nemluví o symbolech, ale právě o padlých. Vojáci by mohli najít svůj klid na Ústředním hřbitově, stejně jako dvanáct tisíc padlých, kteří tam již jsou na čestném vojenském pohřebišti pochováni, nebo tam jejich ostatky byly převezeny. Ústřední hřbitov se na noc zavírá a jeho správci tak mohou zabránit i útokům vandalů.

Brněnští radní měli o královopolském pohřebišti jednat minulý týden, materiál ale stáhli z programu. Informace o vandalech v Řečkovicích přijali pouze jako informativní zprávu. Informace o drobnějších poškozeních, která napravují většinou radnice městských částí, se k nim už většinou vůbec nedostávají, pokud si na ně nestěžují Rusové.

Na ty, kteří poškozují pomníky na pohřebištích, se vztahují nejen předpisy týkající se poškozování majetku, ale také hanobení hrobů a ničení kulturních památek. V poslední době se však podle dostupných informací nepodařilo takové pachatele v Brně usvědčit. O instalaci kamerových systémů zatím úřady nejednají, pouze požádaly strážníky o intenzivnější dohled.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...