7. října 2018 7:00, aktualizováno  9:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nikdo nás nepřizval k jednání. Pospíšil dopředu věděl, koho osloví, řekl Svoboda

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 37Diskuse
V pražském volebním štábu ODS se v sobotu večer slaví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V pražském volebním štábu ODS se v sobotu večer slaví. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

PRAHA ODS ve volbách na pražský magistrát vyhrála. Podle jejího volebního lídra Bohuslava Svobody ale občanské demokraty nikdo neoslovil k jednání o koalici. Spíše to tak vypadá, že by ODS, stejně jako ANO, mohla být vyšachována. Svoboda pro server Lidovky.cz avizoval, že osloví všechny strany, které v pražských komunálních volbách uspěly.

Zatímco lídr Prahy sobě Jan Čižinský už v sobotu večer avizoval záměr jednat o koalici se Spojenými silami pro Prahu a s Piráty a v noci se setkal s Jiřím Pospíšilem, lídrem Společných sil pro Prahu, ODS, která ve volbách uspěla, stojí stranou. Pirátský lídr Zdeněk Hřib navíc zároveň prohlásil, že je dobře, že se podařilo zabránit předem domluvené koalici ANO s ODS. 

Hnutí Praha sobě svoje výsledky považuje za úspěch.
ANO v Praze po peripetiích s výměnou kandidáta na primátora neuspělo. „Praha je...

„Mediální sféra pořád tlačila na to, že my jsme o koalici už dohodnuti a my přitom dobře víme, že pan předseda Pospíšil je právě ten, kdo už má jednání dopředu nastavené. A samozřejmě teď začínají počítat, jestli by jim to nastavení, tak jak si to představují, vyšlo, nebo ne,“ řekl pro server Lidovky.cz Bohuslav Svoboda.

VÝSLEDKY PRAŽSKÝCH VOLEB

Volby do pražského zastupitelstva vyhrála ODS se ziskem 17,9 procenta hlasů (14 mandátů), následovaná Piráty, kteří dostali 17,1 procenta (13 mandátů). Na třetím místě skončila Praha Sobě se 16,6 procenta hlasů (13 mandátů) a za ní se umístily Spojené síly pro Prahu (13 mandátů), tvořené hlavně koalicí TOP 09, STAN a lidovců, uskupení má 16,3 procenta hlasů. Hnutí ANO skončilo páté se ziskem 15,37 procenta (12 mandátů). Vyplývá to z údajů na volebním webu Českého statistického úřadu. Odstupy mezi pěticí úspěšných stran jsou velmi těsné.

Svoboda novinářům ve volebním štábu ODS řekl, že chce jednat s každým, s kým prosadí priority, které se týkají silničních okruhů, parkování a bydlení.  „Komunisté už se nedostali, takže mohu říct, že jednat budeme se všemi. Oslovíme je v takovém pořadí, v jakém se umístí,“ řekl Svoboda serveru Lidovky.cz v sobotu večer. Jako první proto ODS zahájí jednání s Piráty.

Předseda ODS Petr Fiala novinářům řekl, že ODS prakticky na celém území Česka posílila. „Jsem moc rád, že se bude podílet na správě obcí a měst mnohem silněji než v předchozím období,“ konstatoval. Pozitivní výsledky se podle něj dostavily díky tomu, že ODS nabízela rozumná řešení a kandidáty a poctivou práci.

Eliška Nová, zufZuzana Formánková
  • 37Diskuse
Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz