Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nikdo neví, kolik ropy vytéká

Česko

Odhady, kolik ropy denně uniká z poškozeného vrtu, se zásadně rozcházejí. Společnost BP, která je majitelem poškozeného vrtu, zpočátku uváděla, že z něj denně uniká zhruba 1000 galonů (tedy přes 3780 litrů) ropy. Později odhad zvýšila na pětinásobek.

Skupina expertů pod vedením ředitelky Americké geologické služby Marcii McNuttové koncem května pomocí několika nezávislých metod stanovila jako pravděpodobnější údaj 12 až 19 tisíc galonů denně.

Vědci k výpočtům využili například letecké infračervené snímky mořské hladiny a videozáznamy z mořského dna pořízené ponorkami, které umožnily vypočítat rychlost unikající ropy a zemního plynu.

Jejich zpráva je sice optimističtější než nejčernější údaje, které se objevily v některých médiích a hovořily až o 100 tisících galonů denně. Přesto to znamená, že havárie vrtné plošiny Deepwater Horizon je největší takovou katastrofou v amerických vodách.

Dosud největší civilní nehodou na světě byla v letech 1979-1980 havárie vrtné plošiny Ixtoc, shodou okolností rovněž v Mexickém zálivu, ale u břehů Mexika. Tehdy vyteklo asi 480 tisíc tun ropy.

Tehdejší situace se té současné podobala mnohem víc než havárie tankeru Exxon Valdez u Aljašky, kterou dnes média nejčastěji zmiňují. Exxon Valdez se zapsal do povědomí rozsahem ekologických škod, které jsou patrné i po více než dvaceti letech, ale samotné množství uniklé ropy tehdy nebylo nijak závratné - vyteklo necelých 40 tisíc tun ropy. V chladném podnebí se ale mnohem hůř rozkládá a tamní ekosystém se s ní hůř vyrovnává.

O havárii se dlouho nevědělo Hodilo by se tedy spíše srovnání právě s případem Ixtoc, jenže k němu relevantní údaje chybějí. „Dlouho trvalo, než se na únik ropy přišlo, a trvalo skoro rok, než se ho podařilo zastavit. Na hladině se sice objevovala ropná skvrna, ale dlouho se předpokládalo, že jde o samovolné úniky ze dna a balastové vody z tankerů,“ říká docent Bohumír Jánský z Přírodovědecké fakulty UK. „Kromě toho se Mexičané snažili celou událost ututlat,“ dodává.

Vůbec nejvíc ropy se ale do moře dostalo v Perském zálivu v roce 1991, kdy vojáci otevřeli kohoutky vrtů. Tehdy vyteklo 1,5 milionu tun. Odhady naznačují, že havárie Ixtoc už byla co do množství současnými událostmi překonána a dost možná je - nebo brzy bude - překonán i Perský záliv. Záleží na tom, kolik ropy skutečně vytéká a kdy se ji podaří zastavit. To může trvat několik dní, týdnů, nebo také měsíců.

Autor: