Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nikdo se mnou nediskutoval

Česko

Odvolaný ředitel SOP Radim Dolanský si stojí za tím, že plány úspory provozu plnil.

* LN Byl jste odvolán, respektive zbaven pověření řídit Státní operu, protože jste neplnil úkoly zřizovatele. O jaké úkoly šlo?

Byl jsem požádán ministrem kultury Jiřím Besserem, abych 28. prosince ze dne na den převzal uprostřed sezony po Oliveru Dohnányim vedení Státní opery. Úkolem bylo maximálně snížit náklady. To jsem okamžitě začal dělat tak, aby to nebylo na úkor kvality. Upravil jsem hrací plán, hostování umělců. Tento úkol, který jsem slíbil, jsem plnil a nechápu, o čem pan ministr mluví.

* LN Náměstek Zdráhal píše, že vás před vaším pověřením seznámil se svou, tedy ministerskou vizí reformy SOP. S čím vás seznámil?

Pochopil jsem, že cílem bylo zvýšení kvality a zefektivnění provozu - v tom si s ministerstvem rozumíme. Ministerstvu jsem 15. února předložil svůj plán tohoto zvýšení kvality a zefektivnění provozu, který jsem také zveřejnil. Spočívá v zachování samostatné Státní opery Praha, pro kterou se mi podařilo získat umělce světových renomé a zkušeností. Doložil jsem zde také, že sloučení obou institucí by bylo nákladnější než provoz opery samotné. Potíž není v cíli, ale v té cestě, jak ho dosáhnout. Já vybírám jinou cestu než ministerstvo kultury.

* LN Vedením SOP ministr pověřil ředitele ND, což předjímá plán sloučení obou divadel k 1. 1. 2012. Znáte Černého návrh?

Nebyl mi předložen a neznám ho. Dodnes se mnou ministerstvo nediskutovalo ani o mém plánu.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.