3. srpna 2018 13:02, aktualizováno  16:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Matky utonulých dětí na Lhotě žádaly o pomoc. 'Nikdo se s nimi nebavil, protože byly Vietnamky'

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 113Diskuse
Pátrání potápěčů (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pátrání potápěčů (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

Lhota V jezeře Lhota nedaleko Prahy se ve čtvrtek odpoledne utopili dva sedmiletí chlapci. Jejich matky, které se snažily dovolat pomoci, ale narazily na neochotu personálu. Ten jim tykal a odmítal přijmout opatření, která by mohla uspíšit nalezení dětí. Svůj podíl na tom údajně mělo i to, že ženy byly vietnamského původu. Informoval o tom deník Blesk.

Podle návštěvníků jezera, které cituje deník Blesk, zoufalé ženy personál zpočátku ignoroval. „Matka běhala po pláži a důchodkyně, které seděly v kanceláři, se jim vysmívaly,“ řekla údajně svědkyně incidentu Kristýna.

„Snažily se dovolat pomoci, ale protože byly Vietnamky, tak se s nimi vůbec nebavili. Začali jim okamžitě tykat a mluvili s nimi jako s nějakým póvlem.“

Že se něco děje si návštěvníci jezera Lhota uvědomili ve chvíli, kdy zoufalá matka běhala po pláži a volala jména svých dětí.  „Pak (paní) běžela na další pláž a teprve po čtvrt hodině se z rozhlasu ozvalo ve vietnamštině hlášení. Ty prodlevy byly děsivé, nic nebylo organizované, žádný plán, nic. Na vodě nebyl žádný motorový člun. Nikdo nehledal pod hladinou,“ popsal serveru iRozhlas.cz svědek David Kraus. 

„Vypadalo to, že se chlapci ztratili na souši. I ten tatínek to tam projížděl na kole a hledal je. Nikdo neměl informace, možná kvůli jazykové bariéře, co se mohlo stát,“ popsala návštěvnice jezera Sandra Matějíčková.  Po hlášení zaměstnankyně neprodleně zavolala záchranou službu. Podle ženy dorazila do deseti minut.

Než se rodina pohřešující své syny dovolala ohlášení rozhlasem, uběhlo podle svědků půl hodiny. Informace ale byly neúplné: chyběla jména chlapců i jejich popis. „Ani nezmínili, že byli chlapci vietnamského původu. To až o dost později,“ řekla svědkyně.

Zaměstnankyně odmítla vyzvat návštěvníky odchodu, nechtěla zbytečně vyvolat chaos

Svědkyně Eva následně zaměstnankyni v kanceláři požádala, aby vyzvala návštěvníky k opuštění oblasti pro zpřehlednění situace. „Ona odmítla a řekla, že to dělat nebude, že nebude zbytečně vyvolávat chaos. A že nebude návštěvníky obtěžovat,“ uvedla. Personál prý neobměkčili ani další návštěvníci, kteří se přimlouvali za usilovnější hledání.

Redakce serveru Lidovky.cz se s provozovatelem jezera Lhota pokoušela spojit, podle informací sekretariátu ale není dostupný.

Česko-vietnamská společnost v pátek v prohlášení požádala policii o vyšetření události. Informace o údajné neochotě personálu pomoci vietnamským matkám společnost čerpá z médií. „Vietnamci nejsou zločinci, ale neochota zachránit jejich dvě děti před utonutím zločinem je! Žádáme, aby Policie ČR tento xenofobní a odporný lidský hyenismus vyšetřila a viníci, aby byli předáni soudu k potrestání. Tato neochota pomoci Vietnamcům při záchraně života jejich dětí se již nikdy nikde nesmí opakovat!“ uvedl čestný předseda a mluvčí Marcel Winter.

Lidovky.cz, ČTK
  • 113Diskuse
Najdete na Lidovky.cz