Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
14. prosince 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Já to prostě nesložím, říká k souběhu funkcí rozčílený Běhounek

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek | foto: MAFRA - Petr Lemberk

PRAHA Z původní pětice „oranžových“ hejtmanů, kteří zároveň vykonávali i funkci zákonodárce, zbyl jediný. Šéf Kraje Vysočina a poslanec Jiří Běhounek (ČSSD) i nadále kumuluje funkce. A svých postů se rozhodně nechce vzdát. „Já je prostě nesložím,“ reagoval značně podrážděně na dotaz serveru Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) odejde z čela kraje. Budete tedy jediným hejtmanem, který ještě vykonává i funkci poslance. Cítíte kvůli tomu tlak, že byste se měl podle vzoru dalších čtyř politiků jedné z nich vzdát?
Od vás maximálně. Ne od vás osobně, ale z médií, které živí nebo kdysi živily některé skupiny sociální demokracie. Mé stanovisko je jasné: hned po volbách jsem vyhlásil, že se rozhodnu podle toho, co bude po volbách nejlepší pro Vysočinu. Sociální demokracie na Vysočině, jejímž nejsem členem, mě nenutí, abych odstoupil z funkce hejtmana. Jsem přesvědčen, že to funguje. V hlasování mám skoro 75 procent, na rozdíl od mnohých chytrých kritiků a v podstatě nemám zatím nejmenší důvod, abych své rozhodnutí přehodnocoval. Nikdy jsem se nikam necpal, o všechno jsem byl vyzván. Považoval bych to za špínu voličům... Nemám rád takové taktické tahy, takže já si ponechám obě funkce, a to i kdyby došlo k tomu, že pan hejtman Novotný jednu z funkci složí. (Josef Novotný se rozhodl, že na funkci hejtmana rezignuje k 31. ledu 2015 - VÍCE ZDE.) Já je nesložím.

Souběh funkcí

Zákon souběh funkcí nezakazuje, ČSSD ale vnitrostranickým usnesením vyzvala hejtmany k tomu, aby se jedné funkce do šesti měsíců (lhůta uplynula už 26. dubna) od voleb vzdali. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka opakovaně vyjádřil očekávání, že hejtmani neporuší slovo dané voličům a že dodrží stranické usnesení.

V minulosti se usnesení týkalo také Jiřího Zimoly, Josefa Novotného, Michala Haška a Milana Chovance. Každý ze jmenovaných se už ale jedné z funkcí vzdal.

Lidovky.cz: Krajská sociální demokracie vás nenutí vzdát se funkce, vedení strany v čele s jejím předsedou Bohuslavem Sobotkou však jasně vystoupila proti kumulaci funkcí. Vzniklo i vnitrostranické usnesení, podle nějž jste se měli do dubna rozhodnout. Vy jste však lhůtu zmeškal...
To je právě otázka, kterou já vnímán jako pokryteckou, protože mě sociální demokracie nejdříve dala na kandidátku, poté mě schválila, prošel jsem ústředním výkonným výborem, předsednictvem a všemi těmito strukturami. A najednou mám odstoupit? Nesložím to. Je to otázka krajské organizace. I podle jejího vyjádření ta za mnou jasně stojí. My navíc máme jednobarevnou radu, složenou z nominantů sociální demokracie. A ti musí také pracovat, odvádějí kus práce, takže moje aktivity patrně nejsou na škodu ve fungování kraje.

Lidovky.cz: Tvrdíte, že souběh funkcí je pro vás vlastně efektivní. V čem?
Pro mě určitě, protože trávím nemalou část mého času dojížděním na ministerstva. Dokážu tam obstarat hodně věcí, které potřebuji, protože hejtman s jednotlivými ministerstvy komunikovat musí. A bohužel, nebo bohudík, všechna ministerstva jsou v Praze. 

Lidovky.cz: Působíte mimo jiné ještě ve správní radě VZP, v poslaneckém výboru pro zdravotnictví a máte další aktivity. Dá se to všechno stíhat, aniž by to bylo znát na kvalitě odvedené práce?
Máte pocit nebo nějaké indicie, že to nestíhám?

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Ne, já se vás jen ptám, jestli se to dá všechno zvládnout?
Jde to. Správní rada zasedá jednou za měsíc, v den, kdy nezasedá ani zastupitelstvo kraje ani sněmovna. 

Anketa

Měl by se poslanec a hejtman Běhounek vzdát jedné ze svých funkcí?

Ano 1735
Ne 190
Nevím 20

Lidovky.cz: Které z těch dvou funkcí byste se případně spíše vzdal?
Nespekulujte. Už jsem na to odpovídal nejméně stokrát. Žádné. Zastupitelstvo má šanci mě odvolat, nebudu ze sebe prostě dělat tajtrdlíka. Jsem údajně podle všech indicií pátý nejzajímavější hejtman. Podívejte se, tohle vám řeknu na závěr a už to ukončím: lidi vůbec nezajímá, jestli mám deset funkcí, když budu makat, tak jsem dobrý. Zajímají je jenom ty prachy. Nic jiného. V okamžiku, kdy jsem oznámil, že peníze rozdám, a potom jsem tak také učinil, už to nikoho nezajímá. Jde jenom o ty prachy. Stíhání, nestíhání? Podívejte se kolem sebe, kolik kdo má funkcí. Já určitě nejsem v téhle situaci jediný a možná že jich ani nemám tolik, co mnozí jiní.

Lidovky.cz: Jste zastáncem souběhu funkcí z principu nebo kvůli tomu, že jste přesvědčen, že vy sám to zvládáte?
Já v tom problém nevidím. Šlo to dosud. Byli lidé, kteří prostě... A já to nebudu komentovat... Stíhali ještě soukromé aktivity. Já v tom problém nevidím, prostě to stíhám.

skŠárka Kabátová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!