Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nikdy nepij odpoledne

Česko

Americký kytarista a zpěvák J. J. Cale se albem Rewind vrací ke svým starým způsobům. Jednoslovný název, hrst tříminutových popěvků bez jediného hitu a důraz na technickou stránku věci.

Autor nesmrtelných písniček After Midnight a Cocaine se po nedávné spolupráci s Erikem Claptonem na CD The Road To Escondido málem stal doopravdy slavným, ale včas se stáhnul a dnes už je to zas ten starý dobrý „Džejdžej“. „Když mě lidi nebudou znát, budu si moci v klidu sníst sendvič v bufetu u Dennyho,“ říká lapidárně a své rozhodnutí dokládá aktuální deskou Rewind, která je vším jiným, jen ne úspěšným pokračováním claptonovského projektu. Vlastně ji ani nelze pokládat za jeho dílo. Ve skutečnosti jde o zveřejněnou pozůstalost po Caleově dlouholetém producentovi a příteli Audiem Ashworthovi, jenž zemřel v roce 2000 - chvíli předtím, než se J. J. pustil do svého comebackového alba To Tulsa And Back. Ashworthova vdova nyní vymetla manželovy šuplíky a rozhodla se využít nové vlny zájmu o Caleův uvolněný styl. V Audieho studiu Crazy Mamas totiž zůstaly desítky nahrávek, které z toho či onoho důvodu nenašly cestu na žádné z dvanácti elpíček, jichž se Cale dopustil mezi lety 1972 a 1996.

Od rána čekám na večer

Je to docela osvěžující, na chvilku si odpočinout od burcujících protestsongů na téma George Bush a pochmurných balad o 11. září. Ve světě J. J. Calea nejde o nic zásadního. Stačí si sednout, otevřít pivo a kožené boty opřít o rozviklanou židli. „Ráno, když má holka odejde, začínám čekat na večer,“ brouká neoholený kovboj svým nezaměnitelným způsobem, který tak zásadně ovlivnil pěvecké manýry Erika Claptona i Marka Knopflera. Den si krátí motivy tak prostými, že by je umělo zabrnkat malé dítě. Ale zdání klame: dobrat se takové stručnosti a průzračnosti trvá mnohem déle než napsat desetislokový epos.

Jestli je na CD Rewind něco nápadné, pak je to množství zařazených coververzí. Cale není znám jako muzikant, který by se často spoléhal na materiál jiných autorů. Audie Ashworth se ho navíc snažil veřejnosti představit jako soběstačného autora, takže většina převzatých skladeb končila v archivu. Pro „Džejdžejovy“ fanoušky teď znamenají vítané zpestření.

Interpreta logicky zajímal repertoár lidí, s nimiž se cítil být na jedné vlně. Na albu tedy slyšíme Claptonův Golden Ring nebo lehce „ulítlé“ Waymore’s Blues z pera countryového psance Waylona Jenningse, které jsme dosud znali hlavně z podání hvězdné sestavy Highwaymen (Jennings, Willie Nelson, Kris Kristofferson, Johnny Cash). Podobně spřízněný (hlasově i skladatelsky) byl J. J. i se zpívajícím pianistou Randym Newmanem, jenž se proslavil obrovským hitem pro Joea Cockera - You Can Leave Your Hat On. Na desce Rewind se Cale zhostil jeho další trvalky - ospalé pohodičky s názvem Rollin’. „Nikdy nepij odpoledne, nikdy nepij sám,“ radí Newman všem, kteří mají pocit, že se na ně život valí. A končí povzbudivým konstatováním: „Myslel jsem, že to nezvládnu, ale vždycky se to nějak udělalo.“ J. J. Cale to zvládá už pětatřicet let a nepotřebuje k tomu singl v hitparádě ani billboard na dálnici. Jeho nové album je důkazem, že méně je někdy (a v současnosti obzvlášť) více.

HODNOCENÍ LN 4

J. J. Cale: Rewind

Universal Music 2007 Čas 37:17

Autor:

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj