22. prosince 2013 14:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nikoho jsem na zastupitelství nedosazoval, tvrdí Moroz, nové jméno v kauze Nagyová

Michal Moroz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Moroz | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA V odposleších v kauze Nagyová padá i jméno vlivného exnáměstka ministerstva vnitra Michala Moroze. Podle policie měl ovlivňovat dění na státním zastupitelství a měl se dopustit sabotáže. "To je úplná absurdita," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Michal Moroz.

Podle dokumentů, které zveřejnil týdeník Euro, se měl Michal Moroz, kterého na vnitru zaměstnal jako poradce v roce 2009 Martin Pecina a Radek John z něj učinil k nelibosti zejména ODS náměstka, dopustit blíže nespecifikované sabotáže a do pražského Vrchního státního zastupitelství měl dosazovat sobě blízké lidi (více ZDE).

Lidovky.cz: Co říkáte na to, že jste se objevil v odposleších spojované s kauzou Nagyová.
Je absurdní, aby mě někdo obviňoval z něčeho, co bylo téměř před dvěma roky. Doteď jsem nebyl nikým v té věci kontaktovaný, ani vyslechnutý. Neměl jsem tak šanci se k tomu vůbec vyjádřit. A po dvou letech, kdy se údajně měla tato věc stát, o tom státní zastupitelství informuje Ústavní soud. Mě o tom nikdo neinformoval.

Nová jména v kauze Nagyová: Moroz, Rampula, Fiala

Mimo Moroze se v dokumentu objevila i jména bývalého šéfa pražského Vrchního státního zastupitelství Vlastimila Rampuly a poslance Radima Fialy (dříve ODS, dnes Úsvit přímé demokracie).

Lidovky.cz: Byl jste v kontaktu s osobami, které jsou v odposleších uvedeny?
S těmi pány, kteří jsou nově uvedeni, jsem nikdy v obchodním kontaktu nebyl. S některými lidmi (uvedených v odposleších) jsem mluvil pouze, abych mohl získat informace, které jsem pak analyzoval pro potřeby politické strany. A sabotáž? To je úplná absurdita.

Lidovky.cz: Tedy popíráte, že byste se dopustil sabotáže. Tušíte, co má státní zastupitelství v Olomouci na mysli?
Vůbec netuším. Vím jen, co je napsáno v těch materiálech, které jsem viděl na internetu.

Lidovky.cz: Byl jste v poslední době nějak v kontaktu s panem Rampulou nebo poslancem Fialou?
Ne. Pana Fialu jsem neviděl nikdy v životě.

Lidovky.cz: Setkal jste se někdy s paní Janou Nečasovou (dříve Nagyovou)?
Nagyovou jsem viděl jen jednou v životě při formální události.

Lidovky.cz: Jaký máte vztah s kontroverzním lobbistou Romanem Janouškem?
Janouška jsem viděl pouze jednou v životě. Řekli jsme si pár věcí, měli jsme takový menší spor. Rozhodně nejsme přátelé a myslím si, že mě nemá moc rád a já jeho rozhodně také ne.

Lidovky.cz: Podle Ivo Ištvana měli kmotři Janoušek, Ivo Rittig a Tomáš Hrdlička ovlivňovat zakázky. S Hrdličkou jste se musel někdy potkat.
S tím jsem se samozřejmě několikrát potkal. Komunikoval totiž s lidmi z Věcích veřejných. Rozhodně ale nejsme žádní přátelé. Nikdy jsme spolu nedělali žádný obchod.

Lidovky.cz: Vrchní státní zástupce v Olomouci dále napsal, že jste zasahoval do dění na pražském Vrchním státním zastupitelství. Bavil jste se s lidmi z pražského Vrchního státního zastupitelství?
S těmi jsem pochopitelně komunikoval. Když se mě politická strana ptala na to, jaký mám názor na kauzu Mečl-Rampula, (více ZDE) tak jsem se samozřejmě musel potkat s těmi aktéry, abych získal informace. Musel jsem se je na tu věc zeptat, abych si o ní vytvořil nějaký názor. Nevidím na tom nic nelegálního.

Lidovky.cz: Snažil jste se do státního zastupitelství tlačit svoje lidi?
To je hloupost. Nikoho jsem nikdy nikam nedosazoval. Řekněte mi, jak jsem mohl? Já to nevidím ani v tom materiálu. Nemohu si to ani odvodit.

Lidovky.cz: Proč jste se tedy objevil v těch odposleších?
Protože jsem se během té doby pohyboval kolem jedné politické strany, která byla nějakým způsobem zájmová. Věděl jsem poměrně hodně informací. Přese mě probíhaly nějaké analytické práce a podobně. Když mě někdo monitoroval, tak se samozřejmě dozvěděl hodně informací. Předpokládám, že někdo měl zájem si zmonitorovat mojí komunikaci, a tak si pro to našel důvod. Nemůžu samozřejmě vyloučit a nic proti tomu nemám, že když komunikuji s lidmi, kteří jsou zájmoví pro policii, tak mě policie bude monitorovat taky.

Lidovky.cz: Cítíte se tedy nevinně.
Naprosto.

jzlJakub Zelenka

Adecco spol. s r.o.
Seřizovač vstřikolisů Valašské Meziříčí, až 33 000 Kč, pod kmen

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj
nabízený plat: 27 000 - 33 000 Kč