Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nikoli káva, ale čaj. A ve skleničce!

Česko

Díky tureckým fastfoodům se jejich nejprodávanější produkt döner kebab stal doslova národním vývozním artiklem, jen s tím rozdílem, že evropské „mutace“ kebabu jsou často nabízeny i ve verzi s vepřovým. Tu v muslimské zemi pochopitelně nenajdete. Určitě vás ale nezklame okořeněné jehněčí nebo kuřecí maso podávané v tureckém chlebu, housce či se zeleninou.

Na své si v Turecku přijdou milovníci ryb, skopového, kuřecího, kozího i jehněčího masa, které zde místní upravují nejrůznějšími způsoby. Oblíbené je ale i mleté maso, okořeněné a zpracované do malých kuliček, köfte. Ty se připravují hlavně z hovězího a jehněčího masa.

Jako přílohu k jídlům vám v každé restauraci nabídnou borek, bílé pečivo připravené z mouky a jogurtu. Borek je také výborný zapečený s ovčím sýrem, případně bylinkami. Další běžnou přílohou zdejší kuchyně bývá rýže, často podávaná s různými druhy ořechů.

Vedle masitých pokrmů jsou Turci milovníky nejrůzněji upravené zeleniny. Typická je grilovaná zelenina, zejména rajská jablíčka, papriky, špenát nebo třeba zelí. Nejdůležitější zeleninou turecké kuchyně je ale lilek. Oblíbený je plněný rajčetem a cibulí - imam bayildi.

I v Turecku je bohatá nabídka mořských plodů, těšit se můžete na chobotnice, olihně, krevety a mušle. Z ryb (turecky balik) se nejčastěji servírují mečouni, sardinky, parmice nebo třeba ančovičky.

Pokud se rozhodnete zajít do restaurace, sytý oběd vás nevyjde na víc než 10 tureckých lir (cca 12 korun). Obědy se obvykle podávají od dvanácti do tří hodin.

Jídelní lístky v turistických oblastech bývají často doplněny o anglickou, německou a někdy i ruskou verzi nabídky. Nejlepší je obrázkový výběr, který mají ale jen některé restaurace, ve většině ostatních vám obsluha mile vysvětlí charakteristiku jídla. Pokud se i k vám donesla fáma, že jsou všechna jídla silně kořeněná, buďte bez obav. Zejména hotelové verze jsou přizpůsobovány evropským zvyklostem.

Po hlavním jídle určitě nevynechejte „sladkou tečku“ baklavu, pečivo z tenkého listového těsta máčené v medu. A baklavu je třeba zapít šálkem tradiční turecké kávy.

Turci ale překvapivě nejsou národem závislým na kávě. Vzhledem k tomu, že je tu po většinu roku velké teplo, Turci vypijí spoustu čaje. Nejčastěji domácího černého. V restauraci vám jej naservírují nikoli v porcelánových šálcích, ale typicky ve skleničkách, podobně jako kávu.

Objednat si ale můžete i čajový set. V tom případě vám donesou dvě konvičky. V menší je koncentrovaná čajová esence, ve větší vroucí voda. Turci mají v oblibě silný čaj, navíc hodně oslazený, esenci si ovšem může naředit každý podle chuti.

Z tvrdého alkoholu je pro Turecko nejtypičtějším nápojem anýzová pálenka rakije.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!