24. listopadu 2017 12:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nikulin může v USA jít do vězení až na 54 let, tvrdí obhájce. Žalobkyně mluví o 12 až 14 letech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jevgenij Nikulin a jeho bílé lamborghini na stránkách ruského serveru Gazeta.ru. | foto: Gazeta.ruLidovky.cz

PRAHA Právník Rusa Jevgenije Nikulina se v pátek u pražského vrchního soudu snaží zabránit vydání svého klienta do USA. Advokát Martin Sadílek mimo jiné zdůraznil, že Nikulinovi by ve Spojených státech hrozilo v souvislosti s údajnými hackerskými útoky až 54 let vězení. Podle žalobkyně Marcely Kratochvílové však z doplněného dokazování vyplynulo, že Nikulin může v USA dostat maximálně 12 až 14 let.

Vrchní soud rozhoduje o Nikulinově stížnosti proti usnesení, podle nějž je Rusovo vydání do USA v souladu s českými zákony, a tedy přípustné. Nikulinův právník se dnes snažil rozhodnutí oddálit, a to jednak námitkou podjatosti předsedy senátu Karla Šemíka, tak i návrhem na odročení kvůli doplnění znaleckého posudku z oboru kybernetiky. Šemíkův senát mu však nevyhověl a rozhodnutí vynese hodinu po poledni.

Nikulin původně uváděl, že nechce být vydán ani do USA, ani do Ruska. Proti usnesení o přípustnosti vydání do vlasti však nakonec neprotestuje a brání se pouze extradici do Spojených států. Tvrdí, že je nevinný. „Když člověka zadržují a obviňují z (trestné) činnosti, musí mu předložit důkazy,“ prohlásil stručně před soudci.

Státní zástupkyně však upozornila, že ve vydávacím řízení se vina či nevina vůbec neřeší, protože by to znamenalo zásah do jurisdikce cizího státu. Zkoumá se pouze to, zda jsou splněny podmínky pro vydání - mimo jiné to, zda nejde o stíhání motivované výlučně politicky, což si žalobkyně na rozdíl od Nikulinova obhájce nemyslí.

Páteční jednání provázejí zostřená bezpečnostní opatření, chodby soudu hlídají se samopaly těžkooděnci z Vězeňské služby. Novináři si Nikulina nesmějí natáčet ani fotit.

Třicetiletého Rusa zadržela loni v říjnu česká policie na základě amerického zatykače. USA Nikulina viní z devíti různých skutků z let 2012 až 2013, mimo jiné z útoku na profesní síť Linkedin. Nikulin popírá, že je hackerem. Obvinění podle něj vycházejí pouze z tvrzení agentů americké FBI, kteří po něm prý výměnou za beztrestnost chtěli, aby se přiznal k proniknutí do elektronické pošty neúspěšné prezidentské kandidátky Hillary Clintonové na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina.

Moskva už dříve uvedla, že udělá vše pro to, aby vydání do USA zabránila. O Nikulinovu extradici Rusko požádalo ve stejný den jako Spojené státy, a to na základě zatykače kvůli internetové krádeži z roku 2009 v řádu desítek tisíc korun.

Poslední slovo ohledně vydání bude mít český ministr spravedlnosti. Pokud bude mít pochybnosti o správnosti pravomocného rozhodnutí soudu ohledně přípustnosti či nepřípustnosti vydání, může požádat Nejvyšší soud o přezkum. Jestliže justice určí, že vydání je nepřípustné, obviněného vydat nelze. Naopak ministr může obviněného nevydat i v případě, že vydání je podle justice přípustné.

ČTK
  • 9Diskuse
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na Lidovky.cz