Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Odkaz mrtvé dívky ve Hvězdě? Chtěla vybudovat moderní domov důchodců, lidé za den poslali už 12 milionů

Lidé se skládají na sen mrtvé dívky z Hvězdy. Přála si vybudovat moderní domov pro důchodce. foto: Facebook.com/Anna Husted

Doporučujeme
Praha - Po tragickém úmrtí čtyřiadvacetileté studentky fyzioterapie Niny H., kterou našla policie v pondělí mrtvou v pražské Oboře Hvězda, vznikla sbírka určená k financování jejího velkého snu - vybudování moderního domova pro seniory. Jen chvíli po jejím uvedení přispěli lidé částku v řádech statisíců, po necelých 24 hodinách už bylo na kontě téměř 12 milionů korun.
  16:11aktualizováno  13. listopadu 8:59

Co víme o dvojici, kvůli níž policie prohledala Hvězdu? Měli rádi urbex, žena při odchodu stihla poslat textovku

Během minulého týdne sledovalo celé Česko policejní pátrání po zmizelé mladé dvojici, které mělo tragické vyústění. Naděje utnul v pondělí nález mrtvého těla, později policie potvrdila, že se jedná o pohřešovanou studentku 2. Lékařské fakulty. Blízcí vzpomínají na dívku jako na tu, jejímž posláním bylo pomáhat. 

Nález těla v Oboře Hvězda
Nález těla v Oboře Hvězda

Za tímto účelem se angažovala se v různých organizacích a rodina s přáteli chtějí dívce in memoriam splnit poslední její velký sen. Vybudovat moderní domov pro seniory v dánském stylu, pro který se nadchla v době, kdy v podobném zařízení se starala o umírající babičku.  

Od pondělního spuštění sbírky na konto přibývají rychle peníze od přispěvatelů. Do pátečního rána se nashromáždilo kolem 12 milionů korun od víc než 2500 přispěvatelů.

Pomozte nám splnit Ninin sen! www.darujme.cz/projekt/1203862 Drazí přátelé, Má milovaná sestra Nina nás v pátek...

Zveřejnil(a) Anna Husted dne Čtvrtek 12. listopadu 2020

„Jejím životním snem bylo postavit domov důchodců se školkou, a my uděláme vše pro to, aby se toto její přání splnilo. K tomu ale potřebujeme vaši pomoc. Všechny příspěvky budou převedeny na nadaci s Nininým jménem, jakmile bude její rodinou založena,“ zní v doprovodném popisu ke sbírce.  „Každý příspěvek bude cihlou k postavení Ninina snu, díky kterému bude moci i nadále pomáhat ostatním,“ uvedla rodina již dříve v rozhovoru pro server tn.cz. 

Nina se kromě zmíněného studia fyzioterapie, jejíž působení na fakultě připomněl na oficiálním webu děkan Vladimír Komárek, aktivně zapojovala do činnosti YMCA, tedy Křesťanského sdružení mladých lidí. V rozhovoru, který poskytla společně se svou kamarádkou v červenci roku 2019 pro Radio Prague International, uvedla, že se v organizaci, jež po revoluci podporoval i Václav Havel, angažovala od svých šestnácti let.

„Veselá, laskavá, spontánní, bezprostřední, talentovaná, obětavá… a mnoho dalších vlastností, které bychom mohli přisoudit Nině, která nás navždy opustila. Byla jedinečnou ymkařkou a její srdce bilo pro Ten Sing,“ vzpomíná YMCA v postu na Facebooku, připomínku později zveřejňuje i evropská.

„Modlíme se, aby Bůh dodal v těchto smutných chvílích rodině potřebnou sílu,” uvedla YMCA na svém facebookovém profilu. Prezident evropské centrály organizace Mike Will v něm poté uvedl, že měl tu čest pracovat s Ninou ve stejné skupině na světové radě v Thajsku a její nadšení i zápal pro věc byly až nakažlivé. Viceprezident a člen české odnože Štěpán Černý napsal, že česká skupina složila pro Ninu modlitbu a také její památce zapálili svíčku. „Mohu jen doufat, že Nina už nyní s naším Pánem na lepším místě,” uvedl Černý.

„Nina se dotkla tolika životů, vždy na ni budeme pamatovat jako na příkladného zastánce našich hodnot,” zní závěr příspěvku.

„Nina s námi byla v organizaci relativně krátký čas, ale vždy s sebou přinášela velký optimismus a dobrou náladu. Společné plány, které jsme v organizaci měli, už bohužel nedojdou naplnění,“ uvedl ve facebookovém postu Jaroslav Lorman, který za dobrovolnickou organizaci Život 90 vyjádřil pozůstalým upřímnou soustrast. 

Rodina pro dceru zároveň plánuje uspořádat také velký festival, jehož součástí by měl být tensing, tedy “zpívání náctiletých“, kterému se Nina v YMCA především věnovala. „Bylo mi šestnáct a chtěla jsem se připojit ke sboru. Ke sboru s hodnotami, a tak jsem našla YMCA,“ uvedla před více než rokem v rozhovoru pro Radio Prague International.

Nina H., studentka 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, byla spatřena naposledy v pátek u vchodových dveří panelového domu ve Stodůlkách, když společně se svým kamarádem a hercem Janem P. odcházela z domu. To dokazoval kamerový záznam, který policie v souvislosti s pátráním po dvojici zveřejnila. O tři dny později byla nalezeno její tělo v Oboře Hvězda, její doprovod měl pak ještě v pátek v podvečer spáchat sebevraždu skokem pod metro na stanici Vltavská.

Autor:

Mohlo by vás zajímat