5. května 2016 8:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nízkometrážní byty jsou po Tokiu či Londýně k mání i v Praze, levné to ale není

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Ložnice, obývací pokoj, kuchyňka, sprcha a WC. To vše se vejde na plochu něco málo přesahující deset metrů čtverečních. Vítejte v mikrobytě. Bydlení, jehož synonymem se stalo Tokio, získává na oblibě ve městech, jako je Londýn, New York či Hongkong. K dispozici je ale už i v Praze.

Společnost Pražská správa nemovitostí (PSN) má ve své aktuální nabídce rezidenční projekt U Bojovníka v Praze 3 na pomezí Žižkova a Vinohrad. Součástí projektu je i byt s podlahovou plochou 13,2 m2, k němuž náleží i sklep jen o málo přesahující jeden metr čtvereční. Pro někoho zcela nepředstavitelné rozměry.

Nicméně zmíněný byt, přesněji ubytovací jednotka, protože podle české legislativy musí mít byt obytnou místnost o rozloze alespoň 18 metrů čtverečních, je již rezervován. Přestože projekt by měl být dokončen až před letošními Vánocemi. „Chtěli jsme nabídkou minijednotek doplnit trh o ubytování, které umožňuje bydlet v malém bytě, tedy za malé náklady, a plně využít jeho společných prostor,“ říká ředitel bytových projektů PSN Marek Padevět.

V zahraničí slouží nízkometrážní byty hlavně jako startovací bydlení pro mladé lidi, kteří studují nebo mají první zaměstnání. V Česku v nich ovšem mnozí vidí i dobrou investici.

„Ubytování si kupují z 60 procent investoři, kteří si jednotku pronajmou přes naši službu nebo si zajistí nájemce sami, a z 40 procent ho majitelé užívají k vlastnímu bydlení,“ upřesnil Padevět.

Dále ve čtvrtečních LN najdete:

  • Vandas agituje za peníze EU

Ultrapravicová Dělnická strana sociální spravedlnosti má přístup k milionovému grantu z Bruselu. Podzimní senátní a krajské volby budou pro většinu politických stran představovat pořádný zářez do partajní pokladny. Nejen pro tradiční strany, ale i pro hnutí z řad extrémní pravice. Bojovat o senátorské křeslo chce na Ústecku také předseda národovecké Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas.

Na rozdíl od svých soupeřů bude mít ale šéf ultrapravicového uskupení nepopiratelnou výhodu. Vandas, který na demonstracích migranty označuje za parazity a varuje před „sociálním rozmazlováním cikánů“, může pro peníze sáhnout také do bruselské pokladny. A nejde o žádné drobné. Na podporu činnosti unijního spolku sdružujícího evropskou krajní pravici, kam se DSSS hlásí, jde v přepočtu16 milionů korun.

DSSS se totiž loni v červnu stala členem „evropské rodiny“ v podobě Aliance pro mír a svobodu (APF). Před půl rokem pak coby nováček ve sdružení evropských radikálů čeští národovci povýšili a Vandas byl zvolen do předsednictva APF.

Není to zdaleka jen čestná funkce pro zasloužilého extremistu, který v české politice začínal před dvaceti lety jako pravá ruka republikána Miroslava Sládka. APF je registrovaná v Bruselu, a protože má ve svých řadách tři řecké a jednoho německého europoslance, dokázala získat na svou politickou činnost významný příspěvek z Evropského parlamentu (EP).

Celkem evropští pravicoví extremisté dostali 400 tisíc eur na podporu APF, dalších 198 tisíc eur pak obdržela spřátelená nadace Europa Terra Nostra, sídlící v Berlíně. V přepočtu jde o zmíněných 16 milionů korun. Část z tohoto velkorysého grantu použije DSSS na volební kampaň.

„Jako člen APF využíváme peníze i pro propagaci naší strany,“ potvrdil LN Vandas.

  • Taxi: stačí chyba a ztratí licenci

Za předražení jízdného či jízdu bez taxametru přijdou taxikáři o povolení. Pokutovat bude nově možné i dispečinky.

  • Češi utrácejí za sport stejně jako Němci

Sport významně ovlivňuje nejen ekonomiku jako celek, ale je i nezanedbatelnou položkou rodinných rozpočtů. Podle analýzy banky UniCredit vydají Češi za sport 1,2 procenta svých celkových ročních útrat. Podobně jako například jejich západní sousedé.

KATEŘINA MENZELOVÁ, Blahoslav Hruška

Advantage Consulting, s.r.o.
CONTROLLER SENIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč