Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští policisté si spletli Izraelce s útočníky na číšníka. Vtrhli na ně se samopaly a vedli je ulicemi

Česko

  9:07aktualizováno  13:57
PRAHA - Když policisté pátrali po útočnících, kteří v Praze brutálně zmlátili číšníka, dopustili se přehmatu. Zásahová jednotka vtrhla do hotelu Astoria, kde zadržela skupinu izraelských turistů. Ti si stěžují na policejní brutalitu a zbytečné ponížení, protože byli vedeni ulicemi na služebnu. Skutečné útočníky, kteří pocházeli z Nizozemska, zadržela policie o den později na letišti.

(ilustrační snímek) foto: MAFRA

V domnění, že provádí zásah proti skupině násilníků, kteří brutálně zmlátili pražského číšníka, vtrhli policejní těžkooděnci se samopaly 22. dubna do hotelu Astoria, kde se na pokojích nacházelo sedm Izraelců. „V podvečer do našich pokojů vtrhli těžkooděnci s vytaženými samopaly, maskami, helmami a v plné zbroji. Začali nás bít a drželi nám automatické zbraně u hlav,“ popsal pro server Aktuálně.cz jeden ze zadržených Izraelců Eli Gershzon.

Podle výpovědí Izraelců je na místě policisté ani nezkoušeli legitimovat nebo zjišťovat, zda odpovídají popisu. Ve spodním prádle je měli donutit lehnout si na zem. „Šlápli nám na krky, abychom se nemohli hýbat, a spoutali nás,“ popsal Gershzon.

Policie poté podle Izraelců přiměla muže, aby se chytili za ramena a došli ulicemi Prahy na policejní služebnu v Benediktské ulici. Podle Gerszhona to bylo ponižující a trapné. „Není potřeba ani dodávat, že jsme pochodovali jako skupina hledaných teroristů v obklíčení těžkooděnců. Lidé na ulicích nás fotografovali a natáčeli na telefony,“ líčil Gershzon.

Soud s Nizozemci proběhl 26. dubna 2018.
Nizozemce obviněné z výtržnictví potrestal soud osmiměsíční podmínkou a...

Jeden z jeho přátel musel být prý následně odvezen záchrannou službou do nemocnice. „Přechodně zatčen Policií ČR, během zákroku udává poranění na končetinách a na zádech. Převezen rychlou záchrannou pomocí, stěžuje si zejména na bolesti zad,“ píše se v lékařské zprávě, kterou cituje server Aktuálně.cz.

Ministr Metnar: Běžné, nevidím důvod k omluvě

Skutečné pachatele, skupinu sedmi Nizozemců, zadrželi policisté až na letišti díky upozornění jedné cestující. 

„Dostali jsme celou řadu poznatků k pachatelům a o jejich místě výskytu. Jeden z nich byl však mylný, což ale policisté v samotném prvopočátku nemohli tušit. Zadrželi v hotelu skupinu cizinců, kteří odpovídali popisu, ale jak se následně ukázalo, hledaní pachatelé to nebyli,“ řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk a dodal, že policie se již Izraelcům za zásah omluvila.

Nasazení těžkooděnců brání zástupci policie tím, že podezřelí byli agresivní a uměli bojové sporty.  „V hotelu na recepci měli fotokopie našich pasů. Mohli si je prohlédnout a viděli by, že s napadením v centru nemáme nic společného. Ten zásah neměl smysl, špatně to odhadli,“ kritizuje postup policie Gershzon. Policisté to odmítli s tím, že na recepci hotelu údaje potřebné k řádné identifikaci k dispozici nebyly. Po ověření totožnosti policisté podle své tiskové zprávy cizincům dali k dispozici kontakty pro podání případné stížnosti. Izraelci to prý na místě odmítli a s policisty si podali ruce a také se s nimi vyfotili.

Podle ministra vnitra Lubomíra Metnara důvod k oficiální omluvě není.  „Bohužel stane se, že i speciální jednotka někdy zadrží podezřelého a nakonec se ukáže, že to není on. Takové věci se stávají,“ řekl Metnar. „A v praxi to není ojedinělý případ, protože v rámci prověřování identity a zadržení osob se nakonec může ukázat, že to nejsou ti, kteří jsou hledaní,“ dodal.

Izraelci teď skrze právníka chystají oficiální stížnost a budou požadovat omluvu. Zároveň žádají vymazání všech potenciálních záznamů, které by je s trestnou činností v Česku spojovaly. Izraelské velvyslanectví, které o incidentu informovala policie, se ke kauze nevyjádřilo.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat