Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čeští policisté si spletli Izraelce s útočníky na číšníka. Vtrhli na ně se samopaly a vedli je ulicemi

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: MAFRA

PRAHA Když policisté pátrali po útočnících, kteří v Praze brutálně zmlátili číšníka, dopustili se přehmatu. Zásahová jednotka vtrhla do hotelu Astoria, kde zadržela skupinu izraelských turistů. Ti si stěžují na policejní brutalitu a zbytečné ponížení, protože byli vedeni ulicemi na služebnu. Skutečné útočníky, kteří pocházeli z Nizozemska, zadržela policie o den později na letišti.

V domnění, že provádí zásah proti skupině násilníků, kteří brutálně zmlátili pražského číšníka, vtrhli policejní těžkooděnci se samopaly 22. dubna do hotelu Astoria, kde se na pokojích nacházelo sedm Izraelců. „V podvečer do našich pokojů vtrhli těžkooděnci s vytaženými samopaly, maskami, helmami a v plné zbroji. Začali nás bít a drželi nám automatické zbraně u hlav,“ popsal pro server Aktuálně.cz jeden ze zadržených Izraelců Eli Gershzon.

Podle výpovědí Izraelců je na místě policisté ani nezkoušeli legitimovat nebo zjišťovat, zda odpovídají popisu. Ve spodním prádle je měli donutit lehnout si na zem. „Šlápli nám na krky, abychom se nemohli hýbat, a spoutali nás,“ popsal Gershzon.

Policie poté podle Izraelců přiměla muže, aby se chytili za ramena a došli ulicemi Prahy na policejní služebnu v Benediktské ulici. Podle Gerszhona to bylo ponižující a trapné. „Není potřeba ani dodávat, že jsme pochodovali jako skupina hledaných teroristů v obklíčení těžkooděnců. Lidé na ulicích nás fotografovali a natáčeli na telefony,“ líčil Gershzon.

Soud s Nizozemci proběhl 26. dubna 2018.
Nizozemce obviněné z výtržnictví potrestal soud osmiměsíční podmínkou a...

Jeden z jeho přátel musel být prý následně odvezen záchrannou službou do nemocnice. „Přechodně zatčen Policií ČR, během zákroku udává poranění na končetinách a na zádech. Převezen rychlou záchrannou pomocí, stěžuje si zejména na bolesti zad,“ píše se v lékařské zprávě, kterou cituje server Aktuálně.cz.

Ministr Metnar: Běžné, nevidím důvod k omluvě

Skutečné pachatele, skupinu sedmi Nizozemců, zadrželi policisté až na letišti díky upozornění jedné cestující. 

„Dostali jsme celou řadu poznatků k pachatelům a o jejich místě výskytu. Jeden z nich byl však mylný, což ale policisté v samotném prvopočátku nemohli tušit. Zadrželi v hotelu skupinu cizinců, kteří odpovídali popisu, ale jak se následně ukázalo, hledaní pachatelé to nebyli,“ řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk a dodal, že policie se již Izraelcům za zásah omluvila.

Nasazení těžkooděnců brání zástupci policie tím, že podezřelí byli agresivní a uměli bojové sporty.  „V hotelu na recepci měli fotokopie našich pasů. Mohli si je prohlédnout a viděli by, že s napadením v centru nemáme nic společného. Ten zásah neměl smysl, špatně to odhadli,“ kritizuje postup policie Gershzon. Policisté to odmítli s tím, že na recepci hotelu údaje potřebné k řádné identifikaci k dispozici nebyly. Po ověření totožnosti policisté podle své tiskové zprávy cizincům dali k dispozici kontakty pro podání případné stížnosti. Izraelci to prý na místě odmítli a s policisty si podali ruce a také se s nimi vyfotili.

Podle ministra vnitra Lubomíra Metnara důvod k oficiální omluvě není.  „Bohužel stane se, že i speciální jednotka někdy zadrží podezřelého a nakonec se ukáže, že to není on. Takové věci se stávají,“ řekl Metnar. „A v praxi to není ojedinělý případ, protože v rámci prověřování identity a zadržení osob se nakonec může ukázat, že to nejsou ti, kteří jsou hledaní,“ dodal.

Izraelci teď skrze právníka chystají oficiální stížnost a budou požadovat omluvu. Zároveň žádají vymazání všech potenciálních záznamů, které by je s trestnou činností v Česku spojovaly. Izraelské velvyslanectví, které o incidentu informovala policie, se ke kauze nevyjádřilo.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®
Staňte se naší testerkou! Vyzkoušejte sadu mycích gelů JOHNSON’S®

Oživte svým ratolestem koupel se sadou mycích gelů, které jsou určeny pro všechny děti od 18 měsíců. Oba mycí gely Johnson's® jsou jemné a...