Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nizozemská kultura hledání shody

Česko

Dokončení ze strany I

Velmi dobrým příkladem hluboce zakořeněné debatní kultury v Nizozemsku je Centrum Felix Meritis v Amsterodamu.

Budova Centra Felix Meritis byla slavnostně uvedena do provozu bohatými občany Amsterodamu, kteří se zajímali o umění a vědu, v roce 1789. Tedy v roce, kdy vypukla v Paříži Velká francouzská revoluce.

Variabilní prostory tohoto „chrámu osvícení“ byly využívány pro různé účely – koncerty, literární setkání, debaty a další podobné aktivity. Centrum Felix Meritis si mnoho lidí spojuje se svobodným myšlením a výměnou znalostí a zkušeností. Dnes se po celém Nizozemsku denně konají stovky debat v nejrůznějších debatních centrech. Pro ilustraci: kulturní centrum De Balie v Amsterodamu pořádá ročně až čtyři sta padesát kulturních a politických pořadů.

Nedávná polemika nad antimuslimsky zaměřeným extremistickým filmem holandského politika Geerta Wilderse byla hlavním tématem mnoha veřejných diskusí. Wilders však odmítal účast v debatách navzdory výzvám muslimských stran a kulturních organizací. A právě množství debat, které film vyvolal, mohlo mít vliv na zdrženlivé reakce holandské společnosti na tento film.

Nedávno dokonce Wilders prohlásil, že je ochoten zúčastnit se některé z debat. Mnoho lidí i mnoho organizací v Nizozemsku se na tyto debaty velmi těší a chápe je jako dobrý způsob, jak přesvědčit své oponenty.

Již několik let pomáhají holandští odborníci občanskému sdružení Agora Central Europe s přípravou debat a konferencí. Koncept těchto setkání je založen na interakci mezi účastníky. Moderátor takovýchto debat musí být velmi aktivní a vytvořit především prostor pro dotazy publika.

Věříme, že se nizozemskému mistrovství v diskutování dokážeme přiblížit i v našich posttotalitních podmínkách.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat