Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

NKÚ dostane větší pravomoce. Hlídat bude i kraje, obce či vysoké školy

Nejvyšší kontrolní úřad. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejvyšší kontrolní úřad. Ilustrační foto. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

PRAHA Nejvyšší kontrolní úřad asi bude moci prověřovat například i hospodaření krajů, obcí a jejich příspěvkových organizací. Kontroloři by mohli taky do státních fondů, zdravotních pojišťoven, veřejných vysokých škol a firem, v nichž má stát, obce nebo kraje nadpoloviční podíl. Rozšíření pravomocí úřadu schválila Poslanecká sněmovna.

Opoziční občanští demokraté s návrhem na zamítnutí předlohy neuspěli, hlasovali pro něj vesměs jen jejich poslanci.

  • Ústavní novela je nyní v Senátu. Senátoři s jejím projednáváním čekají právě na prováděcí zákon, který k nim teď zamíří.
  • V dolní komoře jej podpořilo 108 ze 140 přítomných poslanců. Proti byli členové ODS, poslanci klubu TOP 09 a Starostů se vesměs hlasování zdrželi.

Novela zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu navazuje na ústavní změnu o rozšíření kompetencí úřadu, kterou poslanci schválili už předloni v květnu. Nejvyšší kontrolní úřad by měl dostat možnost prověřovat nakládání v podstatě s veškerými veřejnými penězi, nyní kontroluje jen hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu.

Dohled nad veřejnými penězi

„Zákon je velmi sporný, v mnoha ohledech i zbytečný,“ prohlásil Vladislav Vilímec (ODS). Naroste podle něho administrativa a počet kontrol, které ale nebudou kvalitnější. Už nyní je v obcích a krajích značné množství prověrek, podotkl Vilímec. Ministr Jiří Dienstbier (ČSSD) obavy rozptyloval, počet kontrol naroste podle něho o jednotky. Nynější vícečetné prověrky téhož by měl odstranit jiný zákon, o řízení a kontrole veřejných financí, dodal.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že novela zlepší dohled nad nakládáním s veřejnými penězi. „Jde o další krok vlády k ozdravení veřejných financí, snížení prostoru pro možnou korupci a dosažení vyšší míry účelnosti a transparentnosti v oblasti veřejných výdajů,“ sdělil v tiskové zprávě.

Úřad by mohl podle nynější novely prověřovat také Českou televizi, Český rozhlas a Českou národní banku. Marek Benda (ODS) neuspěl s návrhy veřejnoprávní média z předlohy vypustit, nebo omezit u nich pravomoc NKÚ jen na pořizování nemovitostí. Zahrnutím České televize a Českého rozhlasu pod zákon zdůvodňoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek zdrženlivý postoj poslaneckého klubu této strany. Poukazoval na útoky, kterým nyní tato média podle něho čelí. Sněmovna odmítla požadavek sociálního demokrata Antonína Sedi připojit do výčtu Českou tiskovou kancelář, jež z veřejných peněz financována není.

Vládní předloha vyjmenovává i veřejné výzkumné instituce, dobrovolné svazky obcí, regionální rady regionu soudržnosti a školy zřízené státem, obcemi nebo kraji. Samosprávy a některé další organizace by kontroloři měli prověřovat jen z hlediska souladu jejich hospodaření se zákony.

Kam po rozšíření pravomocí dosáhne kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu?

Kam po rozšíření pravomocí dosáhne kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu?

Na samosprávy by měl zákon dopadnout postupně od roku 2017 do roku 2021 v závislosti na počtu obyvatel. Předloha stanoví, že zastupitelstva budou muset ke kontrolním závěrům zaujmout stanovisko.

Novela zároveň na návrh Romana Kubíčka (ANO) zvýší počet členů kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu o dva na 17. Sněmovna naopak nepodpořila úpravu Ludvíka Hovorky (KDU-ČSL), podle níž by členové kolegia museli skončit ve funkci s dovršením 70 let věku místo nynějších 65 let.

Benda neuspěl ve Sněmovně s návrhem, aby poslanci po hlasování o pozměňovacích návrzích rozhodnutí o zákonu jako celku odložili. Tvrdil, že za stavu, kdy není dokončeno schvalování ústavní novely, je prováděcí zákon v rozporu s ústavou.

  • Návrhy na rozšíření kompetencí kontrolního úřadu projednávali poslanci už v minulém volebním období Poslanecké sněmovny. Senát tehdy ústavní novelu i prováděcí zákon zamítl.
  • Sněmovna nemá možnost v případě ústavních změn horní komoru přehlasovat. Senátoři tehdy kritizovali hlavně to, že kontroly by se týkaly také obecních a krajských samospráv, a poukazovali na mnohdy několikanásobné kontroly téhož různými institucemi.
  • Schválení novely přivítala také organizace Frank Bold, která se na zákonu podílela. Na přijetí zákona čekáme už více než pět let a dvě vlády. Velký dík patří všem organizacím i voličům, kteří jej celou tu dobu podporují, komunikují s poslanci i zástupci obcí a reagují na námitky a pochyby. Poděkování jistě patří i poslancům, kteří se nenechali zmást strašáky, a pro zákon hlasovali. Věříme, že i jen existence možné nezávislé kontroly, může mít na řadě míst pozitivní dopady,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí Václav Zeman.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...