Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cíl kontrolorů 2013: miliardové IT zakázky nebo Kalouskovy odpustky

Ministr financí Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se příští rok podívá na stamiliardové IT tendry zadané bez výběrových řízení, miliardovou blamáž kolem České exportní banky, čerpání evropských peněz, ale i na odpustky ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Když si na začátku letošního října přišli policisté přímo na ministerstvo práce a sociálních věcí pro mocného náměstka Vladimíra Šišku, bylo to kvůli předraženým miliardovým IT zakázkám. A podobných případů je mnohem více. IT systémům totiž málokdo rozumí a lze za ně schovat spoustu pochybných věcí. 

ČTĚTE TAKÉ:


To potvrzuje i viceprezident NKÚ Miloslav Kala, který se na IT zakázky zaměřil již loni a mezi priority je zařadil i pro příští rok. "Stojí za to pokračovat v letošní práci, máme detekované, že tam je velký problém. Navíc se zde motají stovky miliard," zdůvodňuje Kala výběr.

Kontroloři se zaměří i na další veřejné zakázky bez soutěže, mezi nimž hrají IT tendry prim. Letos zjistili, že jde doslova o past na státní miliardy: v letech 2009 - 2012  úřady zadaly bez výběrového řízení veřejné zakázky za 21 miliard korun, v případě IT zakázek se ministerstva obešla bez otevřených tendrů dokonce v 77 procentech případů.

Problematické evropské dotace

Pod drobnohledem kontrolorů i nadále zůstanou evropské peníze, s jejichž čerpáním má Česko dlouhodobě problémy. Nedávno dokonce přišel Evropský soudní dvůr se znepokojivou zprávou, že kontrola dotací ministerstvem financí je žalostná, Česká republika by kvůli tomu mohla o evropské miliardy přijít.

NKÚ se zaměří na operační programy Rybářství, Životní prostředí nebo Podnikání a inovace. "Chceme pokračovat v tlaku na to, abychom evropské peníze čerpali bezchybně a byly účelně vynaloženy," dodává k tomu Kala.

Plán kontrolní činnosti NKÚ na rok 2013.

Plán kontrolní činnosti NKÚ na rok 2013.

Po České exportní bance přijde na řadu EGAP

Pokračovat bude i kontrola týkající se České exportní banky. Letos NKÚ zjistil, že neoprávněně uvolnila úvěry za osm miliard, o něž Česko může přijít, navíc prý porušila zákon o bankách. Podivný byl i výběr firem, na jejichž účtech peníze přistály. Ze 143 miliard vyplacených v letech 2005 - 2011 získaly 19,5 miliardy (skoro 14 procent) jen dvě firmy. Kontrolor Daniel Reisingel kvůli tomu dokonce chtěl podat trestní oznámení. "Ukázalo se, že je tam veliký problém, letos proto jdeme na EGAP (úvěry jsou u něj pojištěny, pozn. red.)," vysvětlil viceprezident NKÚ.

Napravil Kalousek odpustky?

Po kontrole všeobecné zdravotní pojišťovny a menších pojišťoven se v roce 2013 kontroloři podívají i na Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu, zkontrolují peníze údržbu a opravu komunikací a modernizaci železnice nebo státní příjmy z hazardu. Vrátit se chtějí i ke Kalouskovým stamilionovým odpustkům z roku 2011.

Ministr financí tehdy prominul firmám, obcím i soukromým osobám sankce za zneužité nebo chybně vyúčtované dotace. Kontroloři mu kvůli tomu vyčetli nejasná a neveřejná pravidla rozhodování, kvůli nimž vzniklo podezření, že rozhodoval na politickou objednávku. Ukázalo se totiž, že Kalousek odpustil pětimilionovou dotaci stranickému šéfovi z TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi. "Pan ministr řekl, že udělal celou řadu opatření, takže tohle je následná kontrola," vysvětluje Kala, proč se k případu vrací.

Viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala

Viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala

Plán kontrolní činnosti na rok 2013, který jako první získal server Lidovky.cz, vychází ze strategie bývalého šéfa NKÚ Františka Dohnala. Úřad sice vypracoval novou, nicméně s jejím schválením čeká na nového prezidenta. "Zatím respektujeme stávající strategii, která říká: sledovat velké prostředky, velká rizika a oblasti, kde vznikají a zanikají organizace," řekl serveru Lidovky.cz viceprezident NKÚ Miloslav Kala. Celkem se kontroloři chystají na 39 kontrol, což je o čtyři více než letos.

NKÚ na příští rok počítá s rezervou dvou až tří kontrol. "Chceme si je schovat na aktuální akce a pokud budeme mít schválenu působnost, uděláme pilotní akci na obce a kraje," plánuje Kala. Úřad se podle něj snaží kontroly přidávat. "Při stejném počtu členů a při stejném počtu kontrolorů znamená akce zkracovat a lépe zaměřovat," přibližuje. Loni NKÚ provedl 35 kontrolních akcí, v roce 2011 to bylo 38, rok předtím 32. Rozdíl v počtu vysvětluje různým počtem členů úřadu v jednotlivých letech.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...