Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

NKÚ: Ministerstvo zdravotnictví chybovalo u dotací za 68,6 milionů

Nemocnice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo zdravotnictví nesprávně poskytlo dotace ve výši 68,6 milionu korun určené na opravy regionálních zdravotnických zařízení, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. V obci Bouzov například poslalo dotaci 2,5 milionu korun na opravu zdravotnického střediska, i když obec ve dvou třetinách této budovy pronajímá byty. Ministerstvo uvedlo, že stanovisko NKÚ považuje za závazné a zpracuje příslušné změny do dokumentace programu.

Kontroloři prověřovali dotace udělované v letech 2009 až 2012 v rámci programu "Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny regionálního zdravotnictví". Ministerstvo celkem spolufinancovalo 51 akcí za 790,4 milionu korun, přičemž NKÚ zkontroloval 22 akcí za 515,8 milionu korun. Nedostatky našel u deseti z nich, uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Formální pochybení

Podle ministerstva šlo u většiny kontrolovaných projektů o formální pochybení a v žádném z projektů se nestalo, že by se veřejné peníze někam ztratily. "Porušení rozpočtové kázně bylo konstatováno pouze v jednom případě (akce Hořice), zde byla provedena kontrola finančního úřadu, která toto porušení neshledala," uvedlo ministerstvo.

Podle NKÚ byl v některých případech problém s příjemci dotací, kteří na ně neměli mít nárok. "Ministerstvo porušilo pravidla programu, když jeho prostřednictvím poskytlo dotace přes 24 milionů korun na opravy pěti zdravotnických zařízení, která nebyla zřízena obcí nebo krajem, ale byla v majetku obcí, měst nebo církve," uvedla Málková.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedle Bouzova narazili kontroloři na problém také v Praze 11, která dostala desetimilionovou dotaci na zateplení víceúčelové budovy. I když měly být peníze účelově vázány na podporu regionálního zdravotnictví, samotné ministerstvo později souhlasilo s tím, aby radnice část budovy využívala jako školku.

Využívání dotací

V Jablonci nad Nisou si zase za téměř 1,7 korun pořídili venkovní kamery ke sledování areálu a venkovní osvětlení, což podle NKÚ nespadá do zabezpečení nejnutnějšího vybavení potřebného k včasné diagnostice a případné následné péči.

Město Hořice pak dvoumilionovou dotaci na výměnu oken dostalo na budovu, kterou lékaři využívali jen z jedné třetiny. Na místě kontroloři navíc zjistili, že město nechalo vyměnit jen vnější křídla oken, ta vnitřní nechalo jen opravit. "Město tak část peněz použilo neoprávněně," uvedla mluvčí.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...