Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

NKÚ: Ministerstvo zdravotnictví chybovalo u dotací za 68,6 milionů

Nemocnice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Ministerstvo zdravotnictví nesprávně poskytlo dotace ve výši 68,6 milionu korun určené na opravy regionálních zdravotnických zařízení, zjistil Nejvyšší kontrolní úřad. V obci Bouzov například poslalo dotaci 2,5 milionu korun na opravu zdravotnického střediska, i když obec ve dvou třetinách této budovy pronajímá byty. Ministerstvo uvedlo, že stanovisko NKÚ považuje za závazné a zpracuje příslušné změny do dokumentace programu.

Kontroloři prověřovali dotace udělované v letech 2009 až 2012 v rámci programu "Podpora rozvoje a obnovy materiálně technické základny regionálního zdravotnictví". Ministerstvo celkem spolufinancovalo 51 akcí za 790,4 milionu korun, přičemž NKÚ zkontroloval 22 akcí za 515,8 milionu korun. Nedostatky našel u deseti z nich, uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Formální pochybení

Podle ministerstva šlo u většiny kontrolovaných projektů o formální pochybení a v žádném z projektů se nestalo, že by se veřejné peníze někam ztratily. "Porušení rozpočtové kázně bylo konstatováno pouze v jednom případě (akce Hořice), zde byla provedena kontrola finančního úřadu, která toto porušení neshledala," uvedlo ministerstvo.

Podle NKÚ byl v některých případech problém s příjemci dotací, kteří na ně neměli mít nárok. "Ministerstvo porušilo pravidla programu, když jeho prostřednictvím poskytlo dotace přes 24 milionů korun na opravy pěti zdravotnických zařízení, která nebyla zřízena obcí nebo krajem, ale byla v majetku obcí, měst nebo církve," uvedla Málková.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedle Bouzova narazili kontroloři na problém také v Praze 11, která dostala desetimilionovou dotaci na zateplení víceúčelové budovy. I když měly být peníze účelově vázány na podporu regionálního zdravotnictví, samotné ministerstvo později souhlasilo s tím, aby radnice část budovy využívala jako školku.

Využívání dotací

V Jablonci nad Nisou si zase za téměř 1,7 korun pořídili venkovní kamery ke sledování areálu a venkovní osvětlení, což podle NKÚ nespadá do zabezpečení nejnutnějšího vybavení potřebného k včasné diagnostice a případné následné péči.

Město Hořice pak dvoumilionovou dotaci na výměnu oken dostalo na budovu, kterou lékaři využívali jen z jedné třetiny. Na místě kontroloři navíc zjistili, že město nechalo vyměnit jen vnější křídla oken, ta vnitřní nechalo jen opravit. "Město tak část peněz použilo neoprávněně," uvedla mluvčí.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!