Prověřili 13 projektů za 373,4 milionu korun. Nedostatky našli i u příjemců dotací. ROP Severovýchod zahrnuje Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj.
Podmínky dotací jsou tvrdé
"Regionální rada přitom v kontrolovaném období prověřovala každou žádost o proplacení dotace. Pochybení odhalená úřadem ale přesto jako nedostatky neuvedla," uvedla mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu Olga Málková. Dodala, že podmínky dotačních smluv jsou velmi tvrdé a už i drobné porušení povinností uvedených ve smlouvách by mělo vést k vrácení neoprávněně čerpané části dotace.
ČTĚTE TAKÉ |
Nejvyšší kontrolní úřad kontroloval jak příjemce dotací, tak regionální radu, která projekty vybírá a dohlíží na jejich průběh i vyúčtování. Například technickou kvalitu projektů, která má 40procentní podíl na výsledném hodnocení, posuzoval v letech 2007 až 2009 jen jeden externí odborník. Na základě jeho názoru rada schválila 100 projektů s dotacemi za tři miliardy korun.
Pravidlo čtyř očí
Málková upozornila, že regionální rada porušila "pravidlo čtyř očí", tedy že projekty mají hodnotit dva nezávislí znalci.
Hodnocení potřebnosti a relevance projektů, které mělo také 40procentní podíl na výsledné známce, měla na starosti šestičlenná komise expertů. Její členové ale přidělovali body jednotlivým projektům bez jediného slova odůvodnění. Hodnocení tak bylo subjektivní a fakticky nepřezkoumatelné.
Podle úřadu to dokazuje například projekt rekonstrukce Františkánského kláštera v Hostinném. Zatímco v jednom kole výzvy neuspěl, v následujícím už vybrán k realizaci byl. A to přesto, že obsah projektu se nezměnil.
Příklady chyb u příjemců dotacíKontroloři našli nedostatky i u příjemců dotací. Týkaly se především porušování rozpočtové kázně.
Město si nechalo proplatit i zhotovení projektové dokumentace týkající se rekonstrukce části budovy bývalého kina, která ovšem nebyla součástí projektu (neoprávněně čerpáno: 144 513 Kč).
I toto město naúčtovalo k proplacení položky, které se netýkaly zbrojnice pro sbor dobrovolných hasičů z Tanvaldu, nýbrž stanice pro HZS Libereckého kraje (neoprávněně čerpáno: 41 811 Kč).
Zakázka se týkala 11 objektů, avšak město porušilo podmínky pro zadávání veřejné zakázky tím, že v zadávací dokumentaci je pojalo jako jeden komplet (neoprávněně čerpáno: 4,4 miliony korun).
V průběhu stavby sportovního hřiště obec změnila druh povrchu hřiště a podkladní vrstvy. Ohlásila to sice dotačnímu úřadu, avšak v žádosti o proplacení výdajů dodala fakturu, která byla vyčíslena na základě původně plánovaného materiálu. Dotační úřad přesto peníze obci poslal. Krom toho obec zadala zhotovení hřiště přímo jednomu dodavateli, tedy bez písemné výzvy alespoň třem dodavatelům k předložení nabídky jak je nutné u veřejné zakázky. |