Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

NKÚ našlo nové prostory. Zbavuje se Dohnalova dědictví

František Dohnal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Dohnal | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Nejvyšší kontroloři se chtějí zbavit nechtěného dědictví po svém exprezidentovi Františku Dohnalovi. Hodlají opustit jak luxusní centrálu v Praze, tak předražené kanceláře v krajích. A už našli i budovy, kam se mohou přestěhovat.

„Nejvhodnější variantou je koupě existující budovy,“ stojí v dokumentu, který Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) poslal poslancům a s nímž se LN a Lidovky.cz seznámily.

Úřad hledal nové sídlo ve státních i soukromých budovách, přemýšlel o pronájmu i o stavbě. Nakonec favorizuje dvě nabídky: koupi budovy ve které sídlí vydavatelství Economia (vydává například Hospodářské noviny) na pražské Letné, za kterou by zaplatil přibližně 350milionů korun. Anebo starší administrativní areál Park One na pražských Vinohradech za čtvrt miliardy.

Nejdražší úřad v zemi

Stěhování NKÚ má hned několik rovin. Kromě ekonomické i symbolickou. Totiž: v současnosti sídlí kontroloři ve věžáku Tokovo, jehož pronájem v roce 2006  prosadil právě bývalý šéf NKÚ Dohnal.

ČTĚTE TAKÉ:


A od samého počátku kvůli tomu čelil kritice. Protože instituce, která má dohlížet na hospodárnost ve státní správě, úřaduje ve vůbec nejdražších kancelářích. „Ostatní státní úřady vykazují průměrné náklady na jednoho zaměstnance v Praze 42,7 tisíce korun oproti 237,5 tisíce korun v případě NKÚ,“ vypočítala už dřív jedna z analýz.

Dohnal, jenž musel funkci opustit kvůli sérii afér korunovaných pravomocným rozsudkem, ještě před svým odchodem prosazoval, aby kontroloři zůstali v předimenzovaných kancelářích.

Bez Dohnala však taková varianta spadla pod stůl. Nové vedení úřadu chce skleněný komplex stůj co stůj opustit. „Vlastník nabízí prodej celé budovy Tokovo za 1,08 miliardy korun. Nájem na dobu kratší pěti let nepřipouští,“ napsal úřad poslancům. Sněmovní kontrolní výbor má dokument prostudovat právě dnes a úřadu případně posvětit navrženou variantu – zbavit se nájmu a koupit jednu ze dvou budov. Jenže návrh může narazit.

„Chceme, aby kontroloři sídlili ve státní budově,“ říká šéf výboru Vojtěch Filip (KSČM). „Sice dislokační komise tvrdí, že žádná volná budova momentálně není, ale neustále se mluví o zeštíhlování úřadů, takže někde volné kanceláře být musí.“

Miliony pro známého rotariána

Tím ovšem rošáda s kancelářemi nekončí. Dohnal nepřestěhoval do soukromého administrativního centra jen centrálu. Během své éry přesouval i krajské kanceláře. Zrušil kupříkladu pobočku v Třebíči, která sídlila ve státní budově, a přesunul ji do Jihlavy, kde před příchodem na NKÚ působil. Kanceláře regionální pobočky přitom pronajal v nemovitosti svého známého, s nímž se potkával v Rotary klubu.

ČTĚTE TAKÉ:


Po pěti letech chce NKÚ jihlavské kanceláře opustit a přestěhovat se do levnějších – státních. „To představuje úsporu nákladů až 56 procent, v absolutní hodnotě 2,7 milionu korun za pět let,“ stojí v dokumentu. A stejná škatulata se mají odehrát v Českých Budějovicích, Olomouci a v Plzni.

Úspora se přitom bude počítat ještě ve vyšších cifrách. Například v Plzni zaplatili kontroloři za pět let 12,1 milionu a nyní mají vyhlédnuté volné kanceláře magistrátu, které budou stát o deset milionů méně. „Toto řešení představuje úsporu nákladů až 81 procent,“ spočítali si kontroloři a přidali shrnutí: „Nejvyšší kontrolní úřad si v roce 2012 v praxi ověřil, že je možné regionální kanceláře řešit oproti předchozímu období hospodárněji.“

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!