Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bída státních fondů: jeden nedal dotaci šest let, další 'ztratil' 2,8 milionu

Triga na historické budově Národního divadla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Triga na historické budově Národního divadla | foto: archiv LN

PRAHA Některé státní fondy neplní své poslání, podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) tak lze uvažovat o jejich sloučení nebo úplném zrušení. Úřad prověřoval čtyři ze šesti státních fondů, konkrétně jejich hospodaření v letech 2008 až 2010.

Například Státní fond kultury už od roku 2006 neposkytl ani jedinou dotaci na kulturní projekty, sdělila mluvčí úřadu Olga Málková. NKÚ se dále zaměřil na Státní fond životního prostředí České republiky (SFŽP), fond na podporu kinematografie a fond rozvoje bydlení.

ČTĚTE TAKÉ:

"Neuspokojivé fungování státních fondů z části pramení z obecnosti zákonů, kterými byly jednotlivé fondy zřízeny. Nekladou důraz na to, aby byly zajištěny dostatečné příjmy fondů, a ty tak nespoléhaly na dotace státu, které by měly být jen mimořádným zdrojem příjmů," uvedl NKÚ v tiskové zprávě.

U všech fondů, které by měly být zachovány, je potřeba mimo jiné přehodnotit předpisy, podle nichž jsou fondy zřízeny, posoudit zajištění vlastních zdrojů a zajistit jejich kontrolu, vyplývá z doporučení kontrolorů.

Chyby státních fondů:

  • Státní fond životního prostředí - V uplynulém období neměl dostatečně účinný kontrolní systém. Kontroloři upozornili na případ, kdy fond při inventarizaci za rok 2010 zjistil manko ve výši 2,82 milionu korun, tvořené zejména majetkem pořízeným v letech 2008 až 2010, konkrétně notebooky, mobilními telefony, nábytkem či kancelářským vybavením. Fond tak údajně porušil několik zákonů, neboť například důsledně nevyužil všechny právní prostředky při uplatňování a hájení práv státu jako vlastníka.
  • Státní fond kultury - Fond neplnil od roku 2006 svůj účel, nedal žádnou dotaci na kulturu. Jeho aktivity se omezily jen na pronájem památek, tvrdí NKÚ. Kontroloři se zaměřil na hospodaření v letech 2008 až 2010. Roční příjem kulturního fondu v tomto období byl v průměru jen asi 37 milionů korun, přičemž 85 procent z toho tvořil pronájem nemovitého majetku. NKÚ poukázal i na pronájem památkově chráněného objektu U Hybernů, který kulturní fond pronajal s tím, že nájemce do konce září 2005 dům zrekonstruuje a zkolauduje. Pokud by to nestihl, měl fond právo na pokutu 200 milionů korun. "Tři dny před plánovanou kolaudací ale ministr kultury podepsal dodatek, kterým termín kolaudace o rok prodloužil a případnou smluvní pokutu navíc snížil na 38 milionů korun," uvádí NKÚ.

Kontroloři v hospodaření státních fondů zároveň odhalili některá pochybení.

Například fond životního prostředí údajně nedokázal dohledat mobilní telefony, notebooky, nábytek a další věci v hodnotě 2,8 milionu korun. SFŽP přitom podle NKÚ ztráty odepsal, aniž by se pokusil majetek dohledat nebo najít viníka, upozornil úřad.

Zřízené státní fondy jsou samostatnými právnickými osobami, účetními jednotkami a jinými státními organizacemi. Majetek, s nímž státní fondy hospodaří, je ve vlastnictví státu. Kontrolní akce byla zařazena do plánu úřadu v loňském roce.

,

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Dům pana Hrbáčka navždy potemní. Letos jeho potomci rozsvítili naposledy

Dům Antonína Hrbáčka v Lípě se v roce 2020 rozzářil před Vánocemi naposledy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedmnáct let postupně vylepšoval a rozšiřoval osvětlení svého domu v Lípě u Zlína Antonín Hrbáček. Jeho vánoční výzdoba...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!