Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bída státních fondů: jeden nedal dotaci šest let, další 'ztratil' 2,8 milionu

Česko

  8:11aktualizováno  10:27
PRAHA - Některé státní fondy neplní své poslání, podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) tak lze uvažovat o jejich sloučení nebo úplném zrušení. Úřad prověřoval čtyři ze šesti státních fondů, konkrétně jejich hospodaření v letech 2008 až 2010.

Triga na historické budově Národního divadla foto: archiv LN

Například Státní fond kultury už od roku 2006 neposkytl ani jedinou dotaci na kulturní projekty, sdělila mluvčí úřadu Olga Málková. NKÚ se dále zaměřil na Státní fond životního prostředí České republiky (SFŽP), fond na podporu kinematografie a fond rozvoje bydlení.

ČTĚTE TAKÉ:

"Neuspokojivé fungování státních fondů z části pramení z obecnosti zákonů, kterými byly jednotlivé fondy zřízeny. Nekladou důraz na to, aby byly zajištěny dostatečné příjmy fondů, a ty tak nespoléhaly na dotace státu, které by měly být jen mimořádným zdrojem příjmů," uvedl NKÚ v tiskové zprávě.

U všech fondů, které by měly být zachovány, je potřeba mimo jiné přehodnotit předpisy, podle nichž jsou fondy zřízeny, posoudit zajištění vlastních zdrojů a zajistit jejich kontrolu, vyplývá z doporučení kontrolorů.

Chyby státních fondů:

  • Státní fond životního prostředí - V uplynulém období neměl dostatečně účinný kontrolní systém. Kontroloři upozornili na případ, kdy fond při inventarizaci za rok 2010 zjistil manko ve výši 2,82 milionu korun, tvořené zejména majetkem pořízeným v letech 2008 až 2010, konkrétně notebooky, mobilními telefony, nábytkem či kancelářským vybavením. Fond tak údajně porušil několik zákonů, neboť například důsledně nevyužil všechny právní prostředky při uplatňování a hájení práv státu jako vlastníka.
  • Státní fond kultury - Fond neplnil od roku 2006 svůj účel, nedal žádnou dotaci na kulturu. Jeho aktivity se omezily jen na pronájem památek, tvrdí NKÚ. Kontroloři se zaměřil na hospodaření v letech 2008 až 2010. Roční příjem kulturního fondu v tomto období byl v průměru jen asi 37 milionů korun, přičemž 85 procent z toho tvořil pronájem nemovitého majetku. NKÚ poukázal i na pronájem památkově chráněného objektu U Hybernů, který kulturní fond pronajal s tím, že nájemce do konce září 2005 dům zrekonstruuje a zkolauduje. Pokud by to nestihl, měl fond právo na pokutu 200 milionů korun. "Tři dny před plánovanou kolaudací ale ministr kultury podepsal dodatek, kterým termín kolaudace o rok prodloužil a případnou smluvní pokutu navíc snížil na 38 milionů korun," uvádí NKÚ.

Kontroloři v hospodaření státních fondů zároveň odhalili některá pochybení.

Například fond životního prostředí údajně nedokázal dohledat mobilní telefony, notebooky, nábytek a další věci v hodnotě 2,8 milionu korun. SFŽP přitom podle NKÚ ztráty odepsal, aniž by se pokusil majetek dohledat nebo najít viníka, upozornil úřad.

Zřízené státní fondy jsou samostatnými právnickými osobami, účetními jednotkami a jinými státními organizacemi. Majetek, s nímž státní fondy hospodaří, je ve vlastnictví státu. Kontrolní akce byla zařazena do plánu úřadu v loňském roce.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Mohlo by vás zajímat