Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Až 99% nebezpečného odpadu skončí na běžných skládkách

V Aleppu se neustále hromadí tuny odpadků, které nemá kdo odklízet. Člověk v tísni už od nich kompletně vyčistil jednou čtvrť. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Aleppu se neustále hromadí tuny odpadků, které nemá kdo odklízet. Člověk v tísni už od nich kompletně vyčistil jednou čtvrť. | foto: Iva Zímová, Člověk v tísni

PRAHA Až 99 procent nebezpečného odpadu končí na skládkách podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) bez poplatku. Skládkaři totiž využívají měkkého zákona a odpad vykazují jako materiál na úpravy skládky.

Vyplývá to z kontrol výběru poplatků a pokut v letech 2007 až 2011, které úřad provedl. Navíc je vybírání peněz za odpad příliš komplikované, sdělila mluvčí NKÚ Olga Málková. Reakci ministerstva životního prostředí ČTK shání.

ČTĚTE TAKÉ:

Úřad prověřoval od července 2012 do letošního ledna výběr poplatků a pokut za ukládání nebezpečného odpadu. Zaměřil se na 14 vybraných skládek z celého Česka, ministerstvo životního prostředí, Českou inspekci životního prostředí (ČIŽP) a Státní fond životního prostředí (SFŽP).

Poplatek za nebezpečný odpad se dělí na základní složku pro obce a rizikovou složku, kterou dostává SFŽP. "I když sazba rizikové složky vzrostla v roce 2009 z 3300 na 4500 korun za tunu, příjem z této složky klesl mezi roky 2007 až 2011 téměř o polovinu, ze 107,8 na 59,2 milionu korun ročně," sdělila Málková.

"Důvodem je mimo jiné to, že zákon umožňuje ukládat nebezpečný odpad na skládky jako takzvaný technologický materiál na zajištění skládky a na terénní úpravy. Tyto kategorie jsou přitom od poplatků osvobozené," uvedla mluvčí NKÚ. V roce 2011 bylo osvobozeno od poplatků dokonce 98,5 procenta nebezpečného odpadu uloženého na kontrolovaných skládkách. Přitom peníze z poplatků mají sloužit SFŽP na ochranu životního prostředí.

Navíc je podle kontrolorů samotné vybírání poplatků či pokut za uložení nebezpečného odpadu příliš komplikované. Přestože riziková složka jde na účet SFŽP, sám fond nemůže výběr sledovat a kontrolovat. Kontrolu mají v rukou jen obce jako příjemci základní složky poplatku. Případné porušení předpisů pak pokutuje ČIŽP, ale když sankci někdo nezaplatí, vymáhá ji celní úřad. Příjemci peněz z vymožených pokut jsou ale opět SFŽP a obce.

Kontroloři doporučují stanovit limit pro ukládání

"NKÚ doporučuje přehodnotit nejen zákon o odpadech, ale i kompetence zainteresovaných orgánů," sdělila mluvčí úřadu. "Kontroloři také doporučují jednoznačně stanovit limit pro ukládání nebezpečných odpadů na skládky bez poplatku," doplnila.

NKÚ našel i další nedostatky, které ztěžují bezpečné skladování odpadů.

Podle zákona například mohou ročně využít provozovatelé skládek na úpravy jen čtvrtinu objemu všech odpadů. Jenže odpad přijímají skládky v tunách, tedy váhových jednotkách, a pro přepočet na objemové jednotky není stanoven jednotný postup. To dává podle NKÚ skládkařům možnost uložit velké množství nebezpečného odpadu jako nezpoplatněný materiál pro úpravy.

Ministerstvo, které má mít hlavní dozor nad nakládáním s odpady, také nedostává informace o kontrolách prováděných kraji a obcemi. "Zákon obcím ani krajským úřadům neukládá povinnost informovat ministerstvo o provedených kontrolách ani jejich výsledcích," upozornil NKÚ. Ani SFŽP neměl k dispozici údaje o kontrolách. Kvůli tomu se v roce 2010 státní instituce dohodly, že fond bude muset nově vyhodnocovat kontroly příjmů z poplatků za odpad či provádět průběžné analýzy výsledků kontrol. "Tato dohoda však nemůže nahradit potřebnou právní úpravu," uvedl NKÚ.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.