Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
4. ledna 2016 7:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf pojišťovny posílal vybrané klienty do lázní, platil ze speciálního fondu

V nemocnici (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V nemocnici (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Nejvyšší kontrolní úřad prověřil hospodaření Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra. Podle kontroly generální ředitel pojišťovny z fondu prevence vyplácel lázeňské pobyty vybraným pojištěncům. Pojišťovna se také velmi často neřídila úhradovou vyhláškou a uzavřela dodatky, které umožňují platit nemocnicím rozdílné ceny za stejné výkony.

Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který prověřil hospodaření pojišťovny v letech 2012 až 2014. Rozdíly v úhradách za shodné úkony dosahovaly podle NKÚ až 46 procent. Podle pojišťovny ale takový postup dovoluje zákon. Nedostatky našel úřad i v dalším hospodaření pojišťovny.

Lázně pro členy rady

Ve fondu prevence byla podle kontrolorů vyčleněna takzvaná položka generálního ředitele. „Ten zvýhodňoval některé pojištěnce, protože uhradil jejich lázeňské pobyty, přestože nesplňovali podmínky pojišťovny pro úhradu péče. V letech 2012 až 2014 z ní vyčerpal minimálně 2,4 milionu korun,“ píše NKÚ. Pojišťovna tak prý zaplatila například přes milion korun za pobyty 44 pojištěnců, kteří nespadali do kategorie těch, pro něž byl preventivní program určen. Byli mezi nimi i někteří členové správní i dozorčí rady pojišťovny. Současné vedení položku generálního ředitele na lázeňské pobyty zrušilo.

Vyjádření vnitra:

„Zdravotní pojišťovna, přestože nese jméno resortu, nespadá pod ministerstvo vnitra a naše kontrolní možnosti jsou proto omezené na členství zástupců resortu ve správní radě pojišťovny,“ uvedl mluvčí resortu Jiří Korbel.

„Kontrola NKÚ se týká období mezi roky 2012 a 2014. V roce 2015 došlo k výměně managementu a nový management závěry NKÚ jistě důkladně prověří,“ dodal.

„Kontroloři prověřili mimo jiné úhrady za shodné speciální výkony, jako jsou endoprotézy velkých kloubů a implantace kardioverterů a kardiostimulátorů,“ uvedla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Například za implantování vybraného druhu kardiostimulátoru zaplatila pojišťovna jednomu zdravotnickému zařízení 200 tisíc korun a jinému 106 tisíc korun. Výše úhrad vycházela z individuálních jednání pojišťovny se zástupci nemocnic. Různé ceny za stejnou léčbu platila pojišťovna také poskytovatelům lázeňské péče.

„Myslíme si, že to jednak křiví trh, ale především je to nespravedlivé. Jedná se o veřejné pojištění a každý pojištěnec má nárok na adekvátní péči, která odpovídá jeho zdravotnímu stavu. Nemůže si ale být jistý, že těch sto tisíc korun v jednom zařízení stačí a jestli v tom druhém náhodou nedostane lepší péči,“ řekl České televizi šéf NKÚ Miloslav Kala.

Podle ZPMV ale tato zjištění nelze brát jako výtku, protože takové jednání umožňovala a stále umožňuje platná legislativa.

Problematické čerpání fondů

NKÚ objevil problémy i v čerpání fondů. Ze základního fondu se platí především hrazené služby, jeho zdrojem jsou hlavně platby pojistného. V letech 2009 až 2013 z něj pojišťovna vyplatila téměř 13 milionů korun na dva projekty, v jejichž rámci se ale pojištěncům žádné zdravotní služby neposkytovaly. Těmito penězi odměnila pojišťovna podle NKÚ lékaře za administrativní úkony, nikoliv za zdravotní péči. V provozním fondu pak byly v roce 2013 třetí nejvyšší položkou výdaje za marketingové služby, které činily 47 milionů korun.

„Při výběru dodavatelů na nábor nových pojištěnců nepostupovala pojišťovna podle zákona o veřejných zakázkách. Zakázky na tyto služby nezadala v žádném ze stanovených druhů zadávacích řízení,“ uvedl NKÚ. V roce 2013 například nadlimitní veřejnou zakázku za téměř 17 milionů korun bez DPH rozdělila a zadala formou veřejných zakázek malého rozsahu přímo vybraným dodavatelům. Na tyto náborové akce vynaložila pojišťovna v roce 2013 téměř 21 milionů korun bez DPH, což v přepočtu dělá 999 korun na pojištěnce.

V roce 2014 pojišťovna na žádost ministra zdravotnictví s těmito akcemi skončila. Od září 2015 zakazuje nábor pojištěnců prostřednictvím třetí osoby zaměstnaneckým pojišťovnám zákon.

Výdaje za poradenství a dárky

Externímu poradci generálního ředitele pro technické zabezpečení a správu majetku vyplatila v letech 2012 až 2013 více než 867 tisíc korun. „Na činnosti, které měl poradce ve smlouvě, měla přitom pojišťovna své vlastní zaměstnance,“ uvedl NKÚ. Vysoké byly podle úřadu i výdaje na dárkové předměty, v letech 2012 až 2014 činily 16,7 milionu korun.

„U některých nálezů jsme přistoupili k nápravě ještě v průběhu kontroly,“ uvedl generální ředitel pojišťovny David Kostka. Například nepřesně vyúčtované peníze ze základního fondu přeúčtovala pojišťovna správně do fondu provozního. Dále zrušila položku generálního ředitele na lázeňské pobyty, vypověděla smlouvu s externím poradcem pro technické zabezpečení a správu majetku a snížila platy a odměny managementu.

NKÚ upozornil také na systémová rizika v oblasti zdravotních služeb. Kontroloři poukazují například na zdlouhavé schvalování zdravotně pojistného plánu, chybějící podmínky a výši úhrad za dlouhodobou intenzivní a dlouhodobou intenzivní ošetřovatelskou péči, nesoulad existence kapitačních plateb praktickým lékařům se zákonem o veřejném zdravotním pojištění, anebo na právní úpravu, která nemotivuje ke snížení dodavatelských cen zdravotnických prostředků. „Podle NKÚ orgány, které se podílely na rozhodování o hospodaření zdravotní pojišťovny a její kontrole, neplnily svou úlohu dostatečně,“ dodal úřad.

ZPMV je druhou největší pojišťovnou v zemi, má více než 1,2 milionu pojištěnců. V roce 2014 vybrala na pojistném více než 26,4 miliardy korun, na zdravotní služby ve stejném roce vynaložila 26,1 miliardy korun.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!