3. prosince 2012 8:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kontroloři našli drobné chyby v hospodaření prezidentské kanceláře

Hradčany, Pražský hrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hradčany, Pražský hrad | foto: Lidové noviny

PRAHA Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zjistil pochybení v hospodaření Správy Pražského hradu a Lesní správy Lány. Příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky chybovaly v oblasti veřejných zakázek, v účetní evidenci a inventarizaci majetku.

Neúčelné nebo neoprávněné využití prostředků státního rozpočtu kontroloři ale nezaznamenali. Organizace navíc některé nedostatky napravily už v době kontroly. Informovala o tom mluvčí NKÚ Olga Málková.

Nejvyšší kontrolní úřad při kontrole kapitoly státního rozpočtu Kancelář prezidenta republiky prověřil hospodaření s nemovitým majetkem za 1,5 miliardy korun a s dotacemi za 230,5 milionu korun, a to za roky 2007 až 2011.

ČTĚTE TAKÉ:

Obě příspěvkové organizace se podle NKÚ v některých případech nedržely zákona o veřejných zakázkách, když některé z nich rozdělily na několik menších.

Například Správa Pražského hradu takto rozdělila soutěž na rekonstrukci, propojení a záložní napájení rozvoden. Lesní správa Lány postupovala stejně například v jedné z etap rekonstrukce a revitalizace vodních nádrží nebo u rekonstrukce cest v Lánské oboře.

Organizace udělaly chyby také v oblasti účetnictví

Správa Pražského hradu a Lesní správa Lány porušily i pravidla účetnictví, když v účetních závěrkách za kontrolované roky nevykázaly některé stavby či pozemky do správné položky.

V roce 2008 tak například Správa Pražského hradu nadhodnotila soupis nedokončeného dlouhodobého majetku o téměř 90 milionů korun. Do této položky totiž započítala tři již zkolaudované objekty, které měly být správně zaúčtovány do položky Stavby.

Dále Kancelář prezidenta republiky podle NKÚ neprovedla veřejnosprávní kontrolu hospodaření s nemovitým majetkem a investičních akcí financovaných v rámci programů reprodukce majetku.

ČTK, Lidové noviny