Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
31. července 2017 8:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kontroloři zjistili nedostatky při zadávání zakázek u několika vybraných úřadů

Rozpočet – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozpočet – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Praha 31. července (ČTK) - Nedostatky při zadávání veřejných zakázek i chyby v účetnictví odhalil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při prověrce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) a Úřadu průmyslového vlastnictví (ÚPV). Kontroloři prověřili, jakým způsobem úřady hospodařily se státními penězi v letech 2013 až 2015.

Podle SÚJB jsou formální požadavky na zadávání zakázek přísné a vyhovět jim nepovažuje za optimální, kontrolu ale pokládá za přínosnou, neboť umožňuje doladit „drobné“ nedostatky v hospodaření úřadu. ÚOOÚ i ÚPV uvedly, že nedostatky napravily.

Celkem NKÚ prověřil vzorek 79 milionů korun a majetek v hodnotě téměř 15 milionů korun. Zjišťoval jakým způsobem úřady nakupovaly například právní služby, úklid a ostrahu, jak pořizovaly jazykové vzdělávání, nakupovaly služební automobily, ale také například jakým způsobem pronajímaly majetek. Kontrola se zaměřila rovněž na vedení účetnictví.

SÚJB například rozdělil zakázku na nákup tří automobilů celkem za téměř dva miliony korun a získal je tak zvlášť v režimu zakázek malého rozsahu. Podle kontrolorů měl ale zakázku zadat najednou. Úřadu také vytýkají, že stanovil velmi konkrétní požadavky na vozidlo. „Takto stanovené parametry odpovídaly pouze jednomu vozidlu od konkrétní značky, čímž SÚJB diskriminoval ostatní potenciální uchazeče, a tak porušil zákon o veřejných zakázkách,“ uvedl NKÚ.

SÚJB ale oponuje, že vycházel z kritéria celkové hospodárnosti a dlouhodobé koncepce obnovy autoparku. „Ustupovat od požadavků jen proto, aby bylo vyhověno přísně formálním procedurálním požadavkům, nepovažujeme za optimální,“ sdělila vedoucí oddělení strategie SÚJB Miroslava Leflerová.

Zásadu zákazu diskriminace se nepodařilo podle kontrolorů dodržet ani ÚOOÚ, který v letech 2011, 2013 a 2015 uzavřel bez soutěže smlouvy dohromady za téměř milion korun na výuku anglického jazyka přímo s jedním dodavatelem.

Podle mluvčího ÚOOÚ Tomáše Patáka bylo důvodem takového kroku zachování kontinuity výuky, která už v úřadu byla. „Nicméně v roce 2016 úřad tento stav napravil a vypsal standardní výběrové řízení na výuku jazyků,“ sdělil. Smlouvu s vítězem uzavřel ÚOOÚ ještě před oznámením kontroly ze strany NKÚ.

Kontroloři se rovněž zaměřili na ceny za nákup služeb

Například za pravidelný měsíční úklid plochy 100 metrů čtverečních platil ÚPV 816 korun a ÚOOÚ 1548 korun. Nižších cen ÚPV dosáhl také při nakupování ostrahy, kdy za hodinu práce pracovníka ostrahy firmě platil 82 korun, ÚOOÚ za tutéž službu vynaložil 121 korun. „ÚPV celkově platil za úklid a ostrahu méně, než jsou průměrné ceny těchto služeb uváděné Českým statistickým úřadem,“ poznamenal NKÚ.

Podle Patáka ale ÚOOÚ musí mít zajištěnu ochranu svého sídla 24 hodin denně sedm dní v týdnu kvůli provozováni kritického informačního systému. „Nároky na takovou ostrahu s sebou pochopitelně nesou i zvýšené náklady,“ doplnil.

Hodinu výuky anglického jazyka ale naopak ÚPV kupoval v porovnání se SÚJB dvakrát dráž. ÚPV za hodinu platil 550 korun, SÚJB pak 254 korun. „Celkově se zjištěné jednotkové ceny výrazně nelišily od typově obdobných cen zjištěných při podobných kontrolách,“ dodali kontroloři.

Zástupce předsedy ÚPV Josef Dvornák uvedl, že úřad hned vypsal nové výběrové řízení na výuku cizích jazyků. „Kontrola nalezla chybu v zaúčtování nákladů vynaložených za úklid a opravu auta, to jsme ihned napravili,“ dodal.

Při kontrole NKÚ také zjistil, že účetnictví SÚJB a ÚPV nebylo v letech 2013 až 2015 správné a úplné. „Oba úřady například neúčtovaly o všech účetních případech či zatřídily výdaje na nesprávnou rozpočtovou položku,“ uvedl NKÚ. Podle Leflerové mají zjištěné nedostatky vzhledem k celkovému objemu hospodaření malý význam, například porušení rozpočtové kázně bylo shledáno ve výši 28 728 korun, podotkla.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....