Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -4 °C sněžení Předplatné LN
29. května 2010 13:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Noc kostelů vzbudila enormní zájem. V Praze přišlo 50 000 návštěvníků

Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku | foto: ČTK

PRAHA Zvuky zvonů před šestou hodinou večerní zahájily v pátek první celorepublikovou Noc kostelů. Své brány návštěvníkům otevřelo přes 400 katolických a evangelických kostelů a modliteben. Nabídly koncerty, divadlo, prohlídky při svíčkách a hry pro děti, zpřístupnily věže, zvonice a sakristie. O noc kostelů lidé projevili enormní zájem, jen v pražské arcidiezéci si prohlédlo církevní stavby 50.000 návštěvníků.

Organizátory ale překvapilo i to, kolik lidí se zajímalo o interiéry sakrálních staveb mimo centrální část Prahy, sdělil Pištora. Akce Noc kostelů vznikla před pár lety v Rakousku, v Česku si ji loni poprvé vyzkoušeli lidé z brněnské a plzeňské diecéze. Pražská arcidiecéze se zapojila letos poprvé a nabídla zájemcům v kostelech prostor nejen ke kulturnímu vyžití, ale i ke ztišení a modlitbě. "Všichni se shodovali v tom, že tato akce se v pražské arcidiecézi odehrála poprvé, ale rozhodně ne naposled," uvedl Pištora.

Během akce do kostelů zavítal i pražský arcibiskup Dominik Duka. V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě se zúčastnil litanií k českým patronům. Později se vypravil i do chrámu Matky Boží před Týnem a kostela sv. Jiljí, kde zazněly sakrální skladby pro varhany, soprán a housle v podání sólistky Státní opery Praha a Národního divadla Hany Jonášové.

Nejvíce lákalo centrum Prahy
Pištora upřesnil, že nejvíce návštěvníků prošlo branami kostelů v centru Prahy. Například kostel Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu si v noci prohlédlo na 6000 lidí, kteří měli údajně největší zájem o zapalování svíček v presbytáři. V augustiniánském klášteře u kostela sv. Tomáše na Malé Straně mohli lidé nahlédnout i do jindy nepřístupné klášterní knihovny s mnoha vzácnými texty a prvotisky vázanými v pergamenu. Každý návštěvník si přitom mohl odnést něco na památku, a to prach, který si mohli setřít z knih v regálech a který podle průvodců prokazatelně pochází až ze 17. století.

Koncert Kühnova dětského sboru, prohlídka varhan a komentovaná prohlídka se svíčkami přilákala téměř tisíc lidí do kostela sv. Prokopa na Žižkově. V kostele sv. Antonína v Holešovicích pak měli největší zájem o výstup na kostelní věž a v kostele sv. Vavřince v Jinonicích si mohli dokonce vyzkoušet rozhoupat tamní zvon.

"Mnohde lidé zůstávali v kostele i tři hodiny a značná část z nich se účastnila závěrečné modlitby," dodal mluvčí.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.