Organizátory ale překvapilo i to, kolik lidí se zajímalo o interiéry sakrálních staveb mimo centrální část Prahy, sdělil Pištora. Akce Noc kostelů vznikla před pár lety v Rakousku, v Česku si ji loni poprvé vyzkoušeli lidé z brněnské a plzeňské diecéze. Pražská arcidiecéze se zapojila letos poprvé a nabídla zájemcům v kostelech prostor nejen ke kulturnímu vyžití, ale i ke ztišení a modlitbě. "Všichni se shodovali v tom, že tato akce se v pražské arcidiecézi odehrála poprvé, ale rozhodně ne naposled," uvedl Pištora.
Během akce do kostelů zavítal i pražský arcibiskup Dominik Duka. V katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě se zúčastnil litanií k českým patronům. Později se vypravil i do chrámu Matky Boží před Týnem a kostela sv. Jiljí, kde zazněly sakrální skladby pro varhany, soprán a housle v podání sólistky Státní opery Praha a Národního divadla Hany Jonášové.
Nejvíce lákalo centrum Prahy
Pištora upřesnil, že nejvíce návštěvníků prošlo branami kostelů v centru Prahy. Například kostel Nejsvětějšího Salvátora u Karlova mostu si v noci prohlédlo na 6000 lidí, kteří měli údajně největší zájem o zapalování svíček v presbytáři. V augustiniánském klášteře u kostela sv. Tomáše na Malé Straně mohli lidé nahlédnout i do jindy nepřístupné klášterní knihovny s mnoha vzácnými texty a prvotisky vázanými v pergamenu. Každý návštěvník si přitom mohl odnést něco na památku, a to prach, který si mohli setřít z knih v regálech a který podle průvodců prokazatelně pochází až ze 17. století.
Koncert Kühnova dětského sboru, prohlídka varhan a komentovaná prohlídka se svíčkami přilákala téměř tisíc lidí do kostela sv. Prokopa na Žižkově. V kostele sv. Antonína v Holešovicích pak měli největší zájem o výstup na kostelní věž a v kostele sv. Vavřince v Jinonicích si mohli dokonce vyzkoušet rozhoupat tamní zvon.
"Mnohde lidé zůstávali v kostele i tři hodiny a značná část z nich se účastnila závěrečné modlitby," dodal mluvčí.