30. října 2018 9:06, aktualizováno  9:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Noc na úterý byla téměř tropická, v Mošnově bylo 19,8 stupně

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

PRAHA Noc na úterý se málem stala první říjnovou tropickou nocí v historii měření teplot v Česku, chyběly k tomu dvě desetiny stupně Celsia. Nejtepleji bylo v Mošnově na Novojičínsku, kde meteorologové naměřili 19,8 stupně, což je zatím nejvyšší noční teplota za říjen v republice. Řekl to Radim Tolasz z ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Dosavadní nejvyšší říjnová noční teplota byla 18,9 stupně Celsia. Naměřili ji shodně 8. října 2009 v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku a 1. října 1975 ve Vizovicích na Zlínsku. V noci na úterý byl tento rekord překonán kromě Mošnova také třeba v Lučině na Frýdecko-Místecku, kde bylo 19,3 stupně.

Za tropickou noc meteorologové označují takovou, kdy minimální teplota neklesne pod 20 stupňů Celsia. V České republice se takové noci vyskytují především v červenci a srpnu, jen výjimečně v jiných měsících.

Teplo přinesl silný vítr

Mimořádné teplo do ČR v noci na úterý paradoxně přinesl silný vítr, který řadě lidí v Česku způsobil problémy, když přerušil dopravu i dodávky proudu. Ze Středomoří totiž podle meteorologů postupovala tlaková níže, která teplý vítr přinesla. Vítr pak vyhnal rtuť netradičně vysoko až v pokročilých večerních hodinách.

Téměř tropické noci se objevily v Česku i v září, kdy bylo zaznamenáno až 19,2 stupně. Přitom se na některých místech republiky v září objevily i silné mrazy. Na meteorologické stanici Rokytská slať na Šumavě bylo naměřeno minus 10,7 stupně Celsia.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz