21. září 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proslavil ho Černý jestřáb sestřelen. Pilot teď chce vrtulníky typu Black Hawk prodat Česku

Bývalý americký pilot vrtulníku, Michael Durant, který přijel do Ostravy na Dny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý americký pilot vrtulníku, Michael Durant, který přijel do Ostravy na Dny... | foto: MAFRA - Alexandr SatinskýReuters

OSTRAVA Přežil sestřelení helikoptéry, lynčování davem zfanatizovaných Somálců i jedenáctidenní zajetí. Ani po 22 letech Michael Durant, jenž inspiroval dílo Černý jestřáb sestřelen, na nic z Mogadiša nezapomněl.

„Jack Daniels je OK. Ale k té láhvi z mémo báglu jsem se nikdy nedostal,“ směje se Michael Durant. Třetího října 1993 se americký pilot vrtulníku MH-60 Black Hawk během nepodařené operace v Mogadišu stal rukojmím Somálců. V dopisu, který mohl svým kolegům ze zajetí napsat, zavtipkoval, ať se nedotýkají lahve Jack Daniels v jeho batohu.

Michael Durant (1961)

Pilota vrtulníku MH-60 Black Hawk proslavila kniha a stejnojmenný film Černý jestřáb sestřelen. Při nepovedené operaci speciálních jednotek americké armády v Mogadišu padl v říjnu 1993 do jedenáctidenního zajetí. S několika dalšími veterány nyní provozuje firmu, která se snaží české armádě prodat dvanáct vrtulníků Black Hawk. Více o prodeji čtěte v pondělních LN.

Když se po jedenácti dnech dostal na svobodu, na polní základně jej čekalo víc než tisíc vojáků. Na oslavu si všichni připili whiskey z papírových pohárků. On, zraněný, to sledoval z nosítek s červeným baretem speciálních jednotek na hlavě.

Až tam se dozvěděl, že jako jediný přežil pád stroje „Super 64“. A že při honbě po vůdcích somálských milic padlo ve špinavých ulicích Mogadiša osmnáct speciálů a dalších 73 jich bylo zraněno.

„Na prvním místě jsem měl velké štěstí,“ hledá dnes Durant vysvětlení, proč přežil. „A pak také díky vynikající práci Randyho Shugharta a Garyho Gordona,“ odmlčí se na chvíli. Tihle dva elitní odstřelovači z Delta Force 3. října 1993 z jiné helikoptéry sledovali, jak se Durantův blackhawk s volacím kódem Super 64 řítí k zemi. Toho dne už druhý sestřelený americký vrtulník.

Oba seržanti se proto vydali na sebevražednou misi. Zraněné letce nejdřív vytáhli z vraku, pak se začali bránit narůstající somálské přesile. Doufali, že záchranný tým dorazí co nevidět. Nikdo ale nepřišel.

Black Hawk pilotovaný Michaelem Durantem v Somálsku

Black Hawk pilotovaný Michaelem Durantem v Somálsku

Toho dne už padly stovky povstalců a rozzuření Somálci je chtěli pomstít. Při nerovném boji u sestřeleného blackhawku zahynuli všichni Američané. Až na těžce zraněného Duranta, jehož se zmocnil běsnící dav, ale diktátor Mohamed Farrah Aidid jej chtěl živého.

Manželka ztrácela víru

Od pádu jeho blackhawku uplynulo více než čtyřiadvacet hodin, když do pokoje, kde jej drželi, vešlo několik mladých Somálců s osvětlením a kamerou. Chtěli natočit video, kde se „přizná“ k zabíjení. „Jsou-li zabíjeni nevinní lidé, není to dobré,“ prohlásil Durant.
Krátký šot se rychle dostal do světa. Zakrvácenou a napuchlou tvář svého manžela uviděla v televizi i Lorrie Durantová. Pocítila silný strach. V show Larryho Kinga se později přiznala, že ztrácela víru, že se s mužem ještě někdy potká.

O bitvě v Mogadišu čtěte zde:

Naopak Durant tvrdí, že s přibývajícím časem stráveným mezi čtyřmi stěnami začala jeho naděje stoupat. Staral se o něj Abdullah „Firimbi“ Hassan, Aididův ministr propagandy. Durant si mohl k jídlu „poručit“ špagety, dostal i Bibli, která se stala jeho deníkem. „Znovu už jsme se nikdy neviděli, jen jsem od něj dostal jeden dopis,“ popisuje Durant.

Americký vrtulník nad Mogadišu v roce 1993

Vrtulník Black Hawk nad Mogadišu v roce 1993

Psychice vězně pomohlo i to, že americká armáda začala nad Mogadišo vysílat vrtulníky. Ze silných tlampačů pro něj vysílaly vzkazy v angličtině. „Když jsem je slyšel, nabilo mě to nadějí a optimismem. Konečně jsem zase slyšel své přátele. To volání z nebe bylo velmi emocionální,“ pokračuje.

Po návštěvě Červeného kříže zase mohl poslat dopis kamarádům, v němž vtipkoval o whiskey, a manželce. Psaní rodině zakončil poznámkou NSDQ. Tedy „noční stopaři se nevzdávají“ (Night Stalkers Don’t Quit), což bylo motto jeho 160. leteckého pluku speciálních operací.

Hraje hokej, běhá

Robert Oakley, bývalý velvyslanec USA v Somálsku, se v říjnu 1993 po nátlaku sešel s vůdci tamějších klanů. Tlumočil jim poselství Washingtonu, podle nějž udělá americká armáda po záchranu svého pilota všechno včetně dalšího krvavého útoku. A Aidíd ustoupil.

Po jedenáctidenním věznění milice předaly Duranta Červenému kříži. Michael Durant se dlouho léčil a později se vrátil do služby. „Nejdřív jsem si nebyl jistý, jestli to kvůli mým zraněním zvládnu. Nakonec jsem se ale mohl vrátit do 160. pluku. Svou jednotku jsem nikdy neopustil,“ vzpomíná Durant, který odešel do civilu až v roce 2001.

I když má kvůli pádu helikoptéry - přes zásah granátem s ní „zvládl“ přistát na podvozku - navždy zdeformována záda, prý jej to v ničem neomezuje. Hraje hokej a běhá. „A to rychle,“ dodává s úsměvem.

Ještě před Somálskem se dostal do Iráku. Mise se podle něj nedají srovnávat. Zatímco v Mogadišu létal přímo nad městskou vřavou, v Iráku operoval v oteřené poušti. „Irák měl sofistikovanou protivzdušnou obranu. Somálci sice ne, ale velmi efektivně si pomáhali s protitankovými granáty RPG,“ vypočítává Durant.

Občanská válka v Somálsku

Občanská válka v Somálsku

Někteří stratégové si myslí, že stažení amerických vojsk ze Somálska i přesto, že nechali zemi v obrovském chaosu, bylo jedním ze střípků stojících na počátku dnešní krize severní Afriky a Blízkého východu. A Durant opatrně přikyvuje. Spojené státy prý někdy volily špatné řešení. „Nemůžete dosáhnout výsledku, když nerozumíte, jaký má být. I kvůli okolnostem zůstala řada věcí otevřená,“ krčí rameny.

Ostatně to je i případ bitvy o Mogadišo. Blesková operace plánovaná na třicet minut se změnila v peklo a černý vykřičník americké vojenské strategie.

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky