Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nohavica a StB: nová fakta

Česko

  12:13
PRAHA - Folkový zpěvák Jaromír Nohavica podepsal v lednu roku 1989 petici, která požadovala propuštění Václava Havla z vězení. A vzápětí udal policii lidi, kteří mu ji k podpisu přinesli.

Jaromír Nohavica foto: ČTK

Otevírá se tak další stránka minulosti v současnosti nejprodávanějšího českého zpěváka. Dosud bylo známo, že v létě roku 1989 vyprávěl Státní bezpečnosti o své návštěvě Vídně, kde se setkal s emigrantem Karlem Krylem. Teď archivy vydávají svědectví o udáních, která směřovala i k osobám žijícím v tehdejším Československu.
Nohavica se v únoru 1989 svému řídícímu důstojníkovi kpt. Liberdovi svěřil, že ho během koncertu v Praze kontaktoval hudební publicista Vladimír Hanzel a jeho přítelkyně Jarmila Poláková.

„Jmenovaná přítomné informovala o probíhající podpisové akci kulturních pracovníků za propuštění Václava Havla,“ zapsal do zprávy estébák Liberda po schůzce s Nohavicou, tajným spolupracovníkem s krycím jménem Mirek. Nohavica na stejnou schůzku přinesl i dopis s vyhlášením ankety o knihu roku Rádia Svobodná Evropa, který mu přišel poštou a jenž obsahoval informace o knižních titulech vydávaných československým exilem. V archivu byly objeveny i záznamy tzv. Zvláštních finančních prostředků, kam StB zapisovala náklady na pohoštění agentů. Z nich vyplývá, kolik schůzek zpěvák se svým řídícím důstojníkem, který platil útratu, absolvoval. V letech 1987 a 1988 jich bylo minimálně patnáct.

Sám Nohavica nabídku LN na rozhovor odmítl. „K věcem, o nichž píšete ve svém mailu, se nebudu vyjadřovat,“ napsal. Dodal, že letošní rok hodlá věnovat propátrání svého osobního archivu a pokusu o popsání událostí 80. let. „Protože se bohužel nedochoval můj svazek, který na mne vedla StB, jsem odkázán na jiné prameny,“ uvedl Nohavica.

Nové dvě zprávy StB byly nalezeny v archivu ministerstva vnitra v Kanicích u Brna. Nacházely se v neprobádaném svazku dokumentů z karvinské expozitury. „V roce 1991 je do archivu odevzdala tehdejší Federální bezpečnostní informační služba,“ uvedla vedoucí oddělení StB v kanickém archivu Světlana Ptáčníková.

VÍCE v sobotních LN na straně 3 !!!

Mohlo by vás zajímat