Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nohavicův Euročardáš v kampani ODS. Gratis, upozorňuje Zahradil

Jaromír Nohavica vystoupí na Benátské noci ve Vesci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Nohavica vystoupí na Benátské noci ve Vesci | foto: archiv LN - Hynek Glos

PRAHA Písničkář Jarek Nohavica povolil ODS použít pro volební spot do Evropského parlamentu svou píseň Euročardáš. Strana v klipu využila i motivy z českých bankovek, které navrhl zesnulý grafik Oldřich Kulhánek. Oznámil to místopředseda občanských demokratů Jan Zahradil.

Podle Zahradila strana Nohavicovi za možnost využít jeho píseň nic neplatí. "U pana Nohavici nešlo primárně o podporu nějaké politické strany, ale o vyjádření jeho názoru na společnou evropskou měnu," řekl Zahradil. O využití grafických motivů z národních bankovek strana jednala s manželkou zesnulého výtvarníka.

POSLEDNÍ PRŮZKUM:

V textu Nohavicovy písně se zpívá "Když mám v kapse euro dycky, bývám z toho neurotický. Ono tohle euro-dílo nic dobrého neurodilo." Následuje pasáž, v níž slezský písničkář vyzdvihuje výhody národních měn před společným evropským platidlem.

Zahradil uvedl, že nápad na využití písně mělo několik členů ODS společně. On sám prý však s Nohavicou o zapůjčení skladby nevyjednával. Písničkáře potkal zhruba před rokem, kdy s ním hovořil o politice. Zahradil v pondělí řekl, že se s Nohavicou v lecčems shodli.

Postoj Čechů k euru

Podle průzkumu EUvox, který provedl Sociologický ústav Akademie věd, je více než třetina Češek a Čechů pro to, aby země euro nikdy nepřijala. Necelá polovina lidí míní, že by naopak republika měla společnou evropskou měnu mít. Nejvíc euro odmítají ti, kteří mají blízko ke Svobodným, Úsvitu a ODS. Kloní se k němu naopak ti, co se shodují se Stranou zelených, TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD.

Česko se zavázalo, že euro přijme. Musí pro to ale splnit určitá kritéria. Země si tak prakticky může sama určit, kdy společnou měnu zavede. Sociologové připomněli, že většina stran se k přijetí eura hlásí, i když to některé podmiňují dobrými hospodářskými podmínkami či referendem.

ČTĚTE TAKÉ:

Favoritem letošních voleb do Evropského parlamentu je podle průzkumů společností STEM, CVVM a Herzmann hnutí ANO. Mandáty europoslanců získají také další sněmovní strany, tedy ČSSD, KSČM, TOP 09 a ODS. Úspěšné by mohly být rovněž KDU-ČSL nebo Úsvit, kterému před lidovci ale dával přednost jen jeden z uvedených volebních modelů.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....