Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin udělil Nohavicovi medaili. Ten za ocenění rusky poděkoval a zazpíval

Česko

  14:22aktualizováno  16:57
Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin na slavnostní recepci u příležitosti nedělního Dne národní jednoty udělil Puškinovu medaili českému písničkáři Jaromíru Nohavicovi. Informují o tom agentury RIA Novosti a TASS. Medaili si Nohavica převzal v Kremlu osobně.

Vladimir Putin (vlevo) a Jaromír Nohavica foto: Kremlin.ru

Puškinova medaile je od roku 1999 udělována ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Třícentimetrová stříbrná cena má na lícové straně profil ruského básníka Alexandra Sergejeviče Puškina, na rubu jeho podpis a pořadové číslo.

Nohavica dostane ocenění od Putina. Za zásluhy o upevnění přátelství mezi národy

„Český bard“, jak Nohavicu nazvala agentura RIA Novosti, dostal podle dřívějších informací Kremlu ocenění za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur.

V děkovné řeči pronesené v ruštině zazpíval Nohavica část písně Bulata Okudžavy „A líto mi je“. V jeho české verzi se jmenuje „Setkání s Puškinem“:

Medaili dosud obdrželo přes 940 lidí. Z Čechů byli medailí dosud oceněni bývalý prezident Václav Klaus, který ji dostal v roce 2007, a předseda Česko-ruské společnosti Jiří Klapka, který medaili obdržel letos v březnu.

BEZR: Putinovi favoriti. Koho rozčiluje Nohavicův řád od Putina

Kromě Nohavici dnes Puškinovu medaili z Putinových rukou dostal i starosta jihošpanělského města Málaga Francisco de la Torre Prados, choreograf Slovenského národního divadla Rafael Avnikjan či herec srbského Národního divadla Miloš Biković.

Řád přátelství dostal na recepci u příležitosti svátku, který nahradil oslavy říjnové revoluce, například záhřebský starosta Milan Bandić.

Video Českého rozhlasu z předávání medailí:

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat