18. listopadu 2007 21:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nohavica: Udavač nejsem

PRAHA Píseň Jaroslava Hutky Udavač z Těšína přivedla písničkáře Jaromíra Nohavicu, který spolupracoval s StB, k reakci. Hutka naráží na zprávy Nohavici z návštěvy Vídně v červenci 1989, kam ho pozval místní spolek krajanů. Nohavica StB referoval o setkání s Karlem Krylem. Na svých internetových stránkách Nohavica naznačil, že záznamy StB uvádí věci, které neřekl.

"Když jsem těmi šesti žlutými stránkami z archivu StB poprvé nevěřícně listoval, pochopil jsem, jak hluboký a bezedný je močál naší minulosti, močál lemovaný směrníky a rozcestníky STB a jejich metodami," napsal Nohavica na své internetové stránce.

Nohavica a StB

Zmapovat detailně Nohavicovy kontakty s StB dnes nejde. Kompletní svazek agenta s krycím jménem „Mirek“ se totiž ztratil a dochovalo se jen několik záznamů. Z nich plyne třeba to, že Nohavica v únoru 1989 kapitánu Liberdovi prozradil lidi, kteří mu dali podepsat petici za propuštění Václava Havla z vězení. Schůzek s Liberdou mělo být podle archivů minimálně patnáct, probíhaly po restauracích a na některých z nich si zpěvák měl nechat zaplatit drobnou útratu. I to ale Nohavica v minulosti popřel a zápisy StB označil za fabulace.

"Co tady dnes někomu vysvětlovat, co jsem řekl, co jsem neřekl, na co jsem odpověděl a co smlčel, jak jsem nebyl úkolován, natož služebně vyslán. Co se tady zaklínat, že bych některé věty v životě nevypustil z úst, co popisovat, jak nemám tušení, kde a kdy ten záznam vznikl. Co tady vysvětlovat nad papíry sepsanými oním kapitánem kdovíkdy pak v poklidu jeho kanceláře, už beze mne, bez mého podpisu, papíry, které se objevují jako na zavolanou z propadliště dějin," hájí se písničkář.

Bál jsem se nepřijít
Nohavica nepopírá, že se v polovině srpna, po návratu z Vídně, z karvinskými estébáky sešel. "Bál jsem se v 80. letech odmítat pozvání k pohovoru s kapitánem STB, hrozilo mnohé vyslovené i nevyslovené. Obdivuji hluboce ty, kdož se té hrozby nezalekli, " uvedl Nohavica, který už k nehodlá v této kauze dát žádnému novináři rozhovor.

"Odmítnout je jsem se pokusil pod různými záminkami několikrát, ale když mi naznačili, že se na některé věci, mohou zeptat i někoho jiného, raději jsem na jejich schůzky chodil, abych ty své před všemocným obávaným molochem ochránil. Co jim řeknu, to jim řeknu a nic důležitého ze mne stejně nevytáhnou," tvrdí Nohavica.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz