Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Normal hledá hranice šílenství

Česko

Zítra vstoupí do kin nový český thriller Normal, film o masovém vrahu ze třicátých let

Ve čtvrtek do českých kin nastupuje film Normal, který se počítá mezi nejočekávanější tuzemské snímky roku. V příběhu o řádění sériového vraha se na plátno vrací Dagmar Havlová. Film Julia Ševčíka Normal se inspiruje skutečnými osudy Petera Kürtena, který na přelomu 20. a 30. let 20. století zavraždil v Düsseldorfu a okolí nejméně devět lidí.

Výjimečně inteligentního a brutálního zločince hraje Milan Kňažko, který si v minulosti zahrál nacistu Eichmanna či kata Mydláře a k vražednému žánru přičichl i v nízkorozpočtovém americkém hororu Hostel II. „Přichází hotový Kürten, který právě kvičel v dramatu Picasso jako prase. Usmívá se a zdá se, že je schopen všeho,“ napsal si Ševčík do deníku o setkání s hercem.

Do role vrahovy manželky Marie obsadil Dagmar Havlovou, která se před kameru vrátila po dvanácti letech. Tvorbu Ševčíka a producentky filmu Karly Stojákové neznala, ale zaujal ji styl dopisu, kterým ji oslovili. Na společné schůzce ji oslovilo, jak zaujatě a fundovaně o projektu hovořili. „Tak jsem si přečetla scénář, který se mi velmi líbil,“ říká Havlová. „A když jsem pak zhlédla i Juliův předchozí film Restart, byla jsem naprosto nadšená a řekla jsem, že u Normalu nesmím chybět.“

Restart (2005) ve své době zaujal tím, že vznikl v česko-finské koprodukci s mezinárodním štábem a po vizuální stránce snesl srovnání s tou nejsoučasnější evropskou či americkou produkcí. Nadšená očekávání v komunitě českých filmových fanoušků ze stejných důvodů vzbudil trailer k Normalu, který výtvarně nezaostává za thrillerem Sedm a dalšími svými vzory.

Materiály k filmu vedle snímku Sedm zmiňují inspiraci v podobě dalších „vražedných“ filmů – například Zodiacem, Zrůdou či Nocí lovce. Kňažkova Kürtena v narážce na Mlčení jehňátek označují za „českého Hannibala“, Pavla Gajdoše v roli jeho právníka zase srovnávají s Adrienem Brodym.

„Postava Marie Kürtenové je něco naprosto odlišného, než co jsem doposud hrála,“ tvrdí Havlová, která dostala prostor svou roli dotvořit. „Přicházela jsem s různými nápady a některé z nich Julius do scénáře zapracoval.“ Spolupráci s režisérem a mexickým kameramanem Antoniem Riestrou si velmi pochvaluje. „Máme podobný typ myšlení,“ říká. Antonio a Julius také mají úžasnou schopnost se dorozumívat nejen slovy, je to takové vícesmyslové vnímání.“

Přestože Kürten mezi svými „kolegy“ není rekordmanem, jeho případ podle tvůrců vyniká díky dobovému kontextu. „Ten příběh je pro mě absolutně nadčasový,“ tvrdí Ševčík, podle kterého Normal vypráví i o pohyblivé hranici mezi normálností a šílenstvím a vede paralely mezi Kürtenem a Hitlerem.

Film se natáčel v historickém centru Prahy, hostivařských ateliérech a v makedonském městě Bitola. Šest měsíců pak trvala náročná postprodukce, kterou si vyžádalo množství trikových záběrů. Velkolepou podívanou, v jejíchž davových scénách figurují stovky komparsistů, doplňuje hudba Jana P. Muchowa.

***

Tvůrci filmu se podle svých slov inspirovali „vražednými“ snímky jako Sedm, Zodiac, Zrůda nebo Noc lovce

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...