Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 24 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úředníci ‚bojují‘ s Norskem. Dalších 160 případů odebraných dětí musí počkat

Dalších 160 kauz, kdy v zahraničí úřady odebraly českým rodičům jejich potomky,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalších 160 kauz, kdy v zahraničí úřady odebraly českým rodičům jejich potomky,... | foto: Česká televizeReprofoto

Je to vedlejší efekt kauzy Evy Michalákové, které norské úřady odebraly děti. Většina pracovníků českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (UMPOD) se věnuje jejímu případu. Dalších 160 kauz, kdy v zahraničí úřady odebraly českým rodičům jejich potomky, se tak ocitlo na vedlejší koleji.

„Určitě by si všechny zasloužily značnou pozornost. Vzhledem k té kampani se případ paní Michalákové ale řeší prioritně a patrně se tím odsouvají do pozadí jiné případy, protože den má jenom dvacet čtyři hodin,“ potvrdila LN Markéta Nováková, zástupkyně ředitele UMPODU, který zajišťuje vyjednávání s cizími státy. I tak ale podle ní na úřad chodí denně desítky e-mailů, že Michalákové nijak nepomáhá.

Nejčastějším důvodem, proč zahraniční sociální úřady odebírají české děti rodičům, je nevyhovující péče. V drtivé většině případů se tak děje ve Velké Británii. „Nerovná se to ale 160 případům. Některé rodiny jsou totiž početnější,“ vysvětlila Nováková. Pokud se o potomky nemůžou starat jejich rodiče, šanci dostávají příbuzní. Pokud je ale pro nezletilého lepší zůstat v tamní zemi, do Česka se nevrací.

ČTĚTE TAKÉ:

„S orgány té země vždy hledáme takové řešení, které pro děti bude to nejlepší,“ sdělila také Nováková. S Británií se Česku vyjednává snadněji, protože je také členem Evropské unie - oproti Norsku, se kterým se o své dva syny pře Eva Michaláková. Té a jejímu tehdejšímu manželovi děti v roce 2011 odebrala tamní sociální služba kvůli podezření ze sexuálního obtěžování a týrání, které se však nepotvrdilo.

Norským případem se zabývala vláda i Poslanecká sněmovna. Zastání našel i u některých českých europoslanců. Česko dokonce vyslalo do severské země již dvě diplomatické nóty - druhý nejvyšší apel na cizí zemi, ve kterých požadovalo přímé a intenzivní jednání. 

Poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09) a europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) - dva největší podpůrci Michalákové -se ale dušují, že stejně aktivní budou i v ostatních případech.

„Jde o systémovou chybu“

„Problém odebírání dětí rodičům budu řešit jako téma, jako systémový problém. Spolupracuji s ostatními zeměmi na úrovni Rady Evropy. Tu jsem již informovala o prosazení průlomového usnesení sněmovny,“ sdělila LN Chalánková.
V něm se česká sněmovna na konci loňského roku usnesla, že odebrání dítěte a jeho umístění do náhradní rodinné péče je krajním ochranným prostředkem. A má být pak spíše svěřeno některému z příbuzných. Poslanci také vyzvali vládu, aby Norské království požádala o vysvětlení případu bratrů Michalákových.

Chalánková si také vyžádala srovnání ze všech zemích Evropy ohledně odebírání nezletilých: „Je třeba přesně vědět, o které země jde a zda podléhají právu EU.“ Oproti Novákové si Chalánková nemyslí, že by se díky členství v Unii s Británií vyjednávalo snáz. „Tamní orgány, co vím, s UMPOD nekomunikují. Jednají přímo s OSPODY v Česku (orgán sociálně-právní ochrany dětí - pozn. red.). A dosti nadřazeně, bohužel,“ podotkla navíc. 

O co jde v kauze Michaláková

  • Kauzu neoprávněného odebírání dětí norskými úřady odstartoval případ Evy Michalákové. Norská sociální služba odebrala českému páru syny Denise a Davida v květnu 2011. Učinila tak na základě udání z mateřské školy pro podezření z domácího násilí a sexuálního zneužívání.
  • Norská policie prověřovala oba rodiče, vyšetřování ale nic neprokázalo.
  • V únoru roku 2012 úřad zbavil rodiče práva na oba syny.
  • Případem se začala zabývat i Poslanecká sněmovna, ministerstvo zahraničí zaslalo norským úřadům diplomatickou nótu.

S Británií je v kontaktu i europoslanec Tomáš Zdechovský. Obává se totiž, že případů odebraných dětí nebude jen 160 - hovoří až o třech stovkách. „Ne všichni se obrátí na české úřady,“ myslí si. Se svým týmem už se některým z nich intenzivně věnuje. „Konzultovali jsme je jak sUMPOD, tak s odborníky na oblast sociální péče v daných zemích, především ve Velké Británii,“ napsal europoslanec.

Chce se věnovat i jiným situacím, do kterých se děti mohou dostávat kvůli své rodině - například pokud jeden rodič unese svého potomka do zahraničí.

Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí se celkově zabývá více než 6 tisíci případy ohrožených dětí.

Jestli je vhodné, aby se politici vměšovali do mezinárodních vyjednávání, se zákonodárci ale neshodnou. Proti tomu se vyjádřila už ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). „Děti nesmí být v žádném případě předmětem politické propagandy: „Politici se do konkrétních kauz vměšovat nesmějí. Ze své zkušenosti vím, že zcela jinak se tyto případy jeví na první pohled, má-li člověk informace jen z jedné strany, a zcela jinak, když se můžete seznámit se všemi podrobnostmi.“

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu
O 3 cm štíhlejší? Přečtěte si recenzi na novinku Bodyshape od biotenu

Trvale zhubnout není snadné, to víme asi všichni. Kromě změny jídelníčku a pohybu je potřeba postarat se i o zpevnění pokožky. K tomu slouží celá...