Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Norské rozhodnutí je nefér, když rodina Michalákových jeví zájem, říká Kapitán

Česko

  13:18aktualizováno  13:58
PRAHA - Norské úřady posílají mladšího syna z chlapců Michalákových k adopci, ke staršímu matka ztrácí podle úterního rozhodnutí rodičovská práva. „Za situace, kdy biologická rodina jeví zájem, je to nefér,“ reagoval na verdikt pro server Lidovky.cz ředitel českého Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán.

Šéf Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Norská Krajská komise pro sociálně právní ochranu dětí v krajích Buskerud a Vestfold rozhodla v kauze odebrání dětí v neprospěch české strany. (VÍCE ČTĚTE ZDE) Eva Michaláková, matka bratrů žijících v Norsku, ČTK sdělila, že se nechce vzdát svých dětí a bude o ně dál bojovat. Proti rozhodnutí norských úřadů se odvolá, vyjadřovat se k němu nechce.

Na verdikt už reagovali politici i právník Michalákové, Zdeněk Kapitán sice nechtěl zprvu rozhodnutí komentovat, protože přesný obsah rozhodnutí zatím nezná, svůj názor však dal jasně najevo. „Za situace, kdy biologická rodina jeví zájem, je to nefér,“ řekl v krátkosti serveru Lidovky.cz. Norsko přitom několikrát ujišťovalo, že adopce v takovém případě nepřipadá v úvahu.

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) si pozval norskou velvyslankyni Siri Ellen Sletnerovou, aby jí tlumočil rozhořčení kvůli případu bratrů Michalákových. Novinářům řekl, že považuje rozhodnutí o odebrání rodičovských práv Michalákovým za nehorázné vzhledem k dřívější dohodě.

Selhání českých úřadů?

Rozhodnutí však ještě není definitivní. „Pokud je paní Michaláková nespokojená, předpokládám, že podá opravný prostředek k soudu,“ doplnil Kapitán.

Více o případu:

Norská sociální služba odebrala děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie ale později případ odložila a žádné obvinění nepadlo. Norský soud nicméně považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil. Dnes devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách.

Eva Michaláková, matka dvou synů odebraných v Norsku

Matka je chce získat zpět, ale zatím s odvoláními neuspěla. Loni v prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu. Do řešení kauzy se před časem zapojila česká diplomacie.

Podle právníka Pavla Hasenkopfa, který Michalákovou zastupuje, je norská odpověď v kauze vlekoucí se od května roku 2011 v rozporu s mezinárodními normami a principy na ochranu dětí. „Je zřejmé, že standardními právními a diplomatickými prostředky nikdo absolutní zvůli norského Barnevernu neporazí,“ komentoval verdikt s tím, že „současně je důkazem selhání dosavadní strategie českých úřadů a vlády, v jejíž pomoc Eva Michaláková doufala“.

Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nechává reakci na premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který se již v minulosti případem zabýval. Měla by však podle něj vzniknout právní analýza, která ukáže další možnosti. „Je třeba vyhodnotit, zda jsou možné další kroky,“ uvedl pro ČTK. S výzvou svého stranického kolegy, europoslance Tomáše Zdechovského, aby česká diplomacie kvůli kauze bratrů Michalákových ukončila styky s Norskem a vyhostila velvyslankyni, však nepovažuje za dobrý nápad.

Opačného názoru je však prezident Miloš Zeman. Vyhostit norskou velvyslankyni z ČR podle něj „není špatný nápad“. ČR by se kvůli případu Michalákových měla obrátit na soud pro lidská práva. „V každém případě by se na něj měla obrátit paní Michaláková, ale také český stát, který má instituce na ochranu dětí,“ uvedl na svém twitterovém účtu hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Na přelomový rozsudek v kauze bratrů Michalákových už reagoval i Petr Fiala z ODS. „Stát nemůže bez zdůvodnění sebrat rodičům děti. Pokud se někdo dopustil trestného činu, ať je potrestán. Takto jsou potrestány děti,“ uvedl.

KAUZA MICHALÁKOVÁ NA SERVERU LIDOVKY.CZ

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...