Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Norský úřad chce Michalákovou zbavit rodičovských práv k oběma chlapcům

Česko

  11:43
PRAHA - Norská sociální služba Barnevernet navrhla odebrat matce Evě Michalákové rodičovská práva k oběma jejím synům, které jí norské úřady odebraly v květnu 2011, a mladšího hocha dát k adopci pěstounům. Pokud by norská sociální komise nevyhověla, trvají norští sociální pracovníci na úplném přerušení kontaktů dětí s rodinou.

Eva Michaláková. foto: MAFRA - Dan Materna

Česká matka, které norská sociální služba odebrala oba syny v květnu 2011, má být zbavena rodičovských práv k oběma dětem. Otci mají zůstat práva ke staršímu synovi. V tiskové zprávě to ve středu uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV).

Hlavním důvodem postupu úřadu je zveřejnění případu. Úředníci Barnevernetu podle MPSV sledovali veřejné dění a česká média od loňského jara. Dalším důvodem uvádí i to, že Michaláková odmítla vydat pasy dětí pěstounům.

Norsko bez obvinění odebralo českým rodičům děti. EU čin kritizuje

Ministryně Michaela Marksová považuje navrhovaná opatření za neadekvátní současnému stavu podmínek v biologické rodině. „Za svůj resort budu koordinovat kroky směřující proti nedůvodnému prosazení navrhovaných opatření,“ uvedla. Na březnovém jednání v Oslu byla česká strana ujištěna, že osvojení chlapců kvůli zájmu biologické rodiny nepřipadá v úvahu a že medializace případu nebude Evě Michalákové ke škodě.

Podle ministerstva Barnevernet reagoval na dubnový návrh Michalákové na navrácení chlapců do rodiny. O obou návrzích bude nyní rozhodovat příslušná krajská komise.

„Česká republika se v této kauze angažuje a já si nevzpomínám na jinou kauzu v uplynulých 15 možná 20 letech, kde by se Česká republika angažovala více. Paní Michaláková má plnou podporu českých kompetentních úřadů, ať už je to brněnský úřad pana Kapitána nebo je to ministerstvo práce a sociálních věcí, ministerstvo zahraničí,“ řekl novinářům Sobotka.

Pěstouni chtějí adoptovat mladšího z bratrů Michalákových. Česko protestuje

Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí znovu posílá do Norska své výhrady, jeho ředitel Zdeněk Kapitán se chystá do Norska na další jednání. „Do Norska odchází další naše výhrada, ve které se popisují věci, které nám principiálně vadí. nechceme se hádat o jednotlivostech, to je pro advokáty. Tato země ale opakovaně deklaruje: Nelíbí se nám, jakým způsobem jednáte,“ uvedl Kapitán. Jeho cesta do Norska by se měla uskutečnit v červnu, měl by se tam seznámit se spisem. „Abychom byli schopni prokázat, co norská strana eventuálně zanedbala při práci s rodinou. Tím se vytvoří podklady, aby se mohl vytvářet další intenzivní tlak. Lze předpokládat třeba další konzultace velvyslance, další diplomatickou nótu,“ uvedl ředitel.

Česká strana obdržela šestnáctistránkový dokument s návrhy na adopci, přerušení kontaktů s rodinou, zbavení matky rodičovských práv u obou dětí či u otce jejich zachování ke staršímu synovi. Podle Kapitána materiál vyvolal „jisté rozladění“. Norská strana totiž přislíbila, že bude s rodinou aktivně pracovat, aby se do ní chlapci mohli vrátit. První výhradu posílal úřad už v dubnu, podle ministerstva na ni zatím nedostal odpověď.

Zaorálek se vložil do sporu o děti, které Norsko odebralo českým rodičům

Český Úřad pro mezinárodně-právní ochranu dětí zdůraznil, že ve zprávě českým úřadům z 22. dubna kromě zmínky o úvaze nad adopcí mladšího ze synů není informace o návrhu na zbavení rodičovských práv. „Zůstává pro mě otázkou, proč ve zprávě není o návrhu Barnevernetu žádná zmínka, přestože byl v době doručení této zprávy zřejmě již podán. Norské orgány zatím tento nesoulad nevysvětlily,“ uvedl Kapitán. Proti úmyslu adopce se jeho úřad ohradil koncem dubna a dosud nedostal reakci norské strany.

Podle podporovatelů matky obsahuje návrh sociálky „prokazatelné lži, manipulace i zjevné nesmysly“. Poukazují i na informace, že starší chlapec nevyrůstá „ve stabilním prostředí“. Popis setkání mladšího syna s matkou prý také neodpovídá pravdě. „Proti návrhu se právníci ostře ohradí,“ uvedl petiční výbor na podporu rodiny Michalákových.

SPOR O DĚTI

Norská sociální služba odebrala děti v květnu 2011 pro podezření ze zneužívání a zanedbávání. Policie ale později případ odložila a žádné obvinění nepadlo. Norský soud nicméně považoval zjištění za závažná a rozhodnutí sociální služby potvrdil. Dnes devítiletý Denis a šestiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Matka je chce získat zpět, ale zatím s odvoláními neuspěla. Loni v prosinci požádala v Norsku znovu o přezkoumání případu. Podle norské advokátky by rozhodnutí mohlo padnout do poloviny letošního roku. Do řešení kauzy se před časem zapojila česká diplomacie.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...